PODZIEL SIĘ

Od przyszłego roku kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie wyższa o połowę niż dotychczas. Oprócz tego zmieni się także kilka innych istotnych przepisów związanych z ubezpieczeniem samochodu. Wszystko przez podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizację UFG i PBUK.

Jakie dokładnie zmiany czekają kierowców od przyszłego roku, tak więc warto zapoznać się z tym co właśnie podano do publicznej wiadomości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, które wejdą w życie w styczniu 2011. Pozostałe od lutego 11 lutego.

1. Zmiana sposobu naliczania opłaty karnej za brak komunikacyjnego OC: nie na podstawie kursu euro, ale minimalnego wynagrodzenia za pracę. I tak właściciel samochodu osobowego, który nie wykupił obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej zapłaci karę do 3 000 złotych (2 x minimalne wynagrodzenie za pracę) zamiast obecnych 1 980 złotych (równowartość 500 EUR);

2. Najwyższa podwyżka (ponad dziesięciokrotna) czeka posiadaczy ciągników samochodowych. Dziś za brak OC płacą oni tyle samo co posiadacze motocykli czy motorowerów. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy dla ciągników samochodowych będą obowiązywać kary jak dla ciężarówek (3 x minimalne wynagrodzenie). W praktyce oznacza to wzrost maksymalnej kary z obecnych 400 złotych do 4 500 złotych;

3. UFG zyska możliwość pełnego wykorzystania centralnej bazy polis komunikacyjnych do kontroli czy wszyscy posiadacze pojazdów mają wykupione OC. Fundusz prowadzi tą bazę w ramach Ośrodka Informacji UFG;

4. Zaostrzone zostaną inne konsekwencje braku OC. Za spowodowany wypadek nieubezpieczony kierowca zapłaci drożej. Fundusz będzie bowiem zobowiązany do dochodzenia od niego nie tylko odszkodowania, wypłaconego ofiarom wypadku, ale również poniesionych przez siebie kosztów, związanych z tą wypłatą (likwidację szkody).

Oprócz wymienionych wyżej zmian od przyszłego roku wszyscy kierowcy będą mieli wgląd do ogólnodostępnej bazy danych pojazdów i tego w jakim towarzystwie jest ubezpieczony jego właściciel. Do tej pory numery tablic i firmę ubezpieczeniową przypisaną do nich mogli sprawdzić tylko poszkodowani w wypadku w którym uczestniczył kierowca z tymi numerami.

Ważną zmianą ma być również to, że podczas kupowania używanego samochodu, jego ubezpieczenie OC nie będzie automatycznie przedłużone w dotychczasowej ubezpieczalni poprzedniego właściciela.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoncepcyjny Land Rover Defender
Następny artykułFRANKFURT 2011: You to nowa twarz Volvo
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.