PODZIEL SIĘ

Lech Wałęsa, były Prezydent Polski oraz założyciel Solidarności, pierwszego Niezależnego Związku Zawodowego w krajach bloku socjalistycznego złożył wizytę w należącej do Chrysler Group LLC fabryce Jefferson North Assembly Plant (JNAP).

Dostojnego i znanego z bezpośredniego stylu bycia Gościa powitał przewodniczący rady i dyrektor generalny Chrysler Group LLC, Sergio Marchionne oraz wiceprezes związku zawodowego UAW ds. Chryslera, General Holiefield. Zatrudniający 2800 pracowników zakład JNAP jest producentem cenionych na rynku międzynarodowym i lokalnym samochodów Jeep Grand Cherokee oraz Dodge Durango.

Podczas swej wizyty p. Wałęsa wygłosił krótkie przemówienie do grupy około 100 pracowników JNAP i zaproszonych gości. Otwierając to spotkanie prezes Marchionne powiedział: ?To rzadka w życiu okazja, by poznać Człowieka, który w tak istotny sposób wpłynął na zmianę biegu historii. Pan Lech Wałęsa jest jednym z tych niewielu liderów, który symbolizuje punkt zwrotny naszego życia dzięki temu, co zrobił i w jaki sposób zainspirował do działania cały świat.”

Po spotkaniu z pracownikami i gośćmi JNAP prezes Marchionne i Generał Holiefield oprowadzili p. Lecha Wałęsę po zakładzie wskazując, jak adaptacja programu World Class Manufacturing (Standard Produkcji Klasy Światowej) może wpływać na poczucie osobistej dumy i zachowanie godności pracowników koncernu. Celem WCM jest maksymalne ograniczenie strat i marnotrawstwa oraz podniesienie wydajności, jakości i bezpieczeństwa procesów wytwórczych.

?Jefferson North odegrał i odgrywa kluczową rolę pod względem odzyskania rynku dla Chryslera, lecz także zmian kulturowych w całej strukturze firmowej. Zmian, których motywacją jest osobiste zaangażowanie, poczucie odpowiedzialności, szacunek dla innych oraz świadomość, że tylko do nas należy przywilej kształtowania lepszej przyszłości.” – mówił dalej Sergio Marchionne.

Pan Lech Wałęsa przyjechał do Detroit z Chicago, gdzie uczestniczył w odbywającym się w dniach 23-25 kwietnia Światowym Kongresie Laureatów Nagrody Nobla (The World Summit of Nobel Peace Laureates), zaliczanym do najważniejszych światowych wydarzeń dedykowanych zagadnieniom pokoju, współistnienia i współpracy globalnej. Lech Wałęsa założył w roku 1980 Związek Zawodowy ?Solidarność”, a w roku 1983 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Jednym z głównych sponsorów Kongresu, w którym uczestniczą najbardziej szanowane osobistości i organizacje z każdego zakątka naszego globu jest marka Jeep.

Jefferson North Assembly Plant.

Zbudowany w roku 1991 Jefferson North Assembly Plant już rok później (1992) rozpoczął produkcję samochodów Jeep Grand Cherokee. W roku 1999 zakład został poważnie rozbudowany. W sierpniu 2004 rozpoczął produkcję Jeepa Grand Cherokee MY 2005, a od lipca 2005 – produkcję siedmioosobowego Commandera. W maju 2010 z linii montażowych JNAP zjechał pierwszy nowy Jeep Grand Cherokee MY 2011. W lipcu 2010 uruchomiono drugą zmianę JNAP, a 14 grudnia 2010 zakład rozpoczął zupełnie nową produkcję w postaci samochodów Dodge Durango MY 2011.
W styczniu 2012 Chrysler Group poinformował o zamiarze uruchomienia w zakładzie JNAP trzeciej zmiany (zatrudniającej 1100 pracowników) począwszy od pierwszego kwartału 2013 roku.