PODZIEL SIĘ

Pomimo odczuwalnych skutków kryzysu spowodowanego zadłużeniem wielu państw i zniżkowych tendencji na całym rynku europejskim, Audi zanotowało rekordowe wyniki produkcji, dostaw, obrotów i zysków.

W roku 2012, sprzedano łącznie 1,45 mln samochodów marki Audi, wypracowując 48,8 mld euro przychodów ze sprzedaży, 5,4 mld euro zysku operacyjnego oraz 11 procent operacyjnego wskaźnika rentowności sprzedaży. – W 2012 roku osiągnęliśmy więcej niż zakładaliśmy, a kupując Ducati poszerzyliśmy ofertę naszego koncernu o kolejną atrakcyjną markę premium – komentuje wyniki Rupert Stadler, prezes zarządu Audi AG.

Koncern Audi w ponad 100 procentach zrealizował swoje cele w roku 2012. Pomimo odczuwalnych skutków kryzysu spowodowanego zadłużeniem wielu państw i zniżkowych tendencji na całym rynku europejskim, przedsiębiorstwo zanotowało rekordowe wyniki produkcji, dostaw, obrotów i zysków.

W ubiegłym roku Audi sprzedało blisko 1,45 mln pojazdów i podwyższyło przychody ze sprzedaży do 48,8 mld euro. Koncern zwiększył też zysk operacyjny, który wyniósł 5,4 mld euro. Jest to rekordowy w historii przedsiębiorstwa wynik. Operacyjny wskaźnik rentowności sprzedaży za rok 2012 wyniósł 11 procent i przewyższył wskaźnik planowany, którego wielkość, jak zakładano, miała wynieść od pięciu do ośmiu procent. W roku 2013, Audi chce się nadal dynamicznie rozwijać i pozyskiwać kolejnych klientów. Ponadto producent z Ingolstadt planuje zatrudnić w samych tylko Niemczech blisko 1500 nowych pracowników i zaoferować 700 uczniom możliwość nauki zawodu w ramach praktyk.

Podczas konferencji podsumowującej wyniki ubiegłego roku, Audi przedstawiło wskaźniki gospodarcze dotyczące roku obrachunkowego 2012. W obecności ponad trzystu dziennikarzy z całego świata, Rupert Stadler prezes zarządu Audi AG, powiedział w głównej siedzibie przedsiębiorstwa w Ingolstadt. – Rok 2012 był dla nas bardzo pomyślny. Osiągnęliśmy więcej niż zakładaliśmy, a kupując firmę Ducati poszerzyliśmy ofertę naszego koncernu o kolejną atrakcyjną markę premium. Również w roku 2013, planujemy dalszy rozwój i dzięki oddaniu do użytku dwóch nowych zakładów, chcemy stworzyć warunki do wzmocnienia naszej wiodącej pozycji w sektorze. Dodatkowo, począwszy od roku 2016, Audi rozpocznie produkcję kolejnej generacji Audi Q5 w nowym zakładzie, w meksykańskiej miejscowości San José Chiapa.

Rok 2012 był dla Audi kolejnym rokiem rekordów. Przedsiębiorstwo sprzedało na całym świecie dokładnie 1 455 123 pojazdy marki Audi (w 2011 roku: 1 302 659 egzemplarze). Odpowiada to wzrostowi sprzedaży o 11,7 procent i liczbie blisko 152 500 nowych klientów. Równocześnie Audi zwiększyło przychody ze sprzedaży o 10,6 procent do kwoty 48,771 mld euro (w 2011 roku: 44,096 mld).

Mimo pogarszających się warunków ramowych w światowej gospodarce, zysk operacyjny koncernu Audi w ubiegłym roku nieznacznie wzrósł i miał rekordową wartość 5,380 mld euro (w 2011 roku: 5,348 mld). Operacyjny wskaźnik rentowności sprzedaży wyniósł 11 procent (w 2011 roku: 12,1 procent) i znacznie przewyższył wskaźnik planowany, którego wielkość, jak zakładano, miała osiągnąć od pięciu do ośmiu procent.

Koszty zbytu w roku obrotowym 2012 wyniosły 4,593 mld euro (w 2011 roku: 3,599 mld). Wzrost, w porównaniu z rokiem ubiegłym, spowodowany był zwiększeniem sprzedaży, wyższymi kosztami marketingu oraz kosztami zbytu powstałymi wskutek wprowadzenia na rynek nowych modeli, a także realizacji strategicznych koncepcji sprzedaży, np. centrum Audi City w Londynie i Pekinie. Zysk koncernu Audi przed opodatkowaniem osiągnął wielkość rzędu 5,956 mld euro (w 2011 roku: 6,041 mld).

Kluczowe wskaźniki rentowności odzwierciedlają wysoką dochodowość przedsiębiorstwa. Pokazują, że koncern Audi należy nadal do najbardziej dochodowych przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej na całym świecie. Wysoką wartość ma nie tylko operacyjny wskaźnik rentowności sprzedaży, który wyniósł 11 procent, ale również wskaźnik rentowności sprzedaż przed opodatkowaniem, który osiągnął świetny wynik 12,2 procent (w 2011 roku: 13,7 procent). Wskaźnik ROI (zwrotu z inwestycji) wyniósł w ubiegłym roku obrotowym 30,9 procent (w 2011 roku: 35,4 procent).

Wg Axel?a Strotbek?a, członka Zarządu Audi AG ds. finansów i organizacji, wysoka dochodowość przedsiębiorstwa odzwierciedla słuszność przyjętej strategii rozwoju. Inwestycje w przyszłość uważa on za dowód dalekowzroczności kierownictwa koncernu. – Już pod koniec roku 2011 przyjęliśmy plan inwestycji na skalę niespotykaną w historii naszego przedsiębiorstwa. Do roku 2015 planujemy inwestycje o wartości średnio 3,5 mld euro na rok, po to, by konsekwentnie kroczyć obraną przez nas drogą rozwoju.

Duża wartość inwestycji w ubiegłym roku opłaciła się. Nowe Audi Q3 pojawiło się na pierwszych rynkach jesienią 2011 roku. W ten sposób, dopiero rok 2012 był pierwszym pełnym rokiem, w którym klienci mogli je nabywać. W samej Europie, w ubiegłym roku sprzedano łącznie blisko 80 tysięcy egzemplarzy tego kompaktowego SUV-a.

Jesienią 2011, w salonach samochodowych pojawiło się Audi A6 Avant, które również dało mocny impuls do wzrostu sprzedaży marki Audi na rodzimym kontynencie. W 2012 roku sprzedaż luksusowych samochodów typu kombi zwiększyła się w Europie o 38,9 procent, osiągając wielkość 63 100 sprzedanych aut. Łącznie, w minionym roku, Audi wprowadziło na europejski rynek prawie 739 tysięcy wszystkich swoich modeli i tym samym, mimo trudnej sytuacji rynkowej, w porównaniu z 2011 rokiem zwiększyło sprzedaż o 1,8 procenta.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMitsubishi Concept G4 debiutuje w Bangkoku
Następny artykułTo pierwszy taki Volkswagen w historii niemieckiego koncernu
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.