PODZIEL SIĘ

To jeden z najszybszych modeli Jaguara. Jego 5-litrowy silnik V8 generuje 550 KM.

W gamie Jaguara XJ pojawiła się nowa wersja oznaczona literką R, która zwiastuje ponadprzeciętne osiągi godne luksusowej limuzyny o sportowym charakterze.

XJR jest napędzany 5-litrowym doładowanym silnikiem V8, który produkuje 550 KM i 680 Nm maksymalnego momentu obrotowego. To wystarczy, aby rozpędzić limuzynę od 0 do 100 km/h w 4,6 sekundy i maksymalnie do 280 km/h. Kierowca ma jednocześnie do dyspozycji płynnie działającą skrzynię automatyczną o ośmiu przełożeniach, które można zmieniać ręcznie za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy, oraz system start/stop, który przyczynia się do uzyskania relatywnie niskiego zużycia paliwa na poziomie 11, 6 litra na 100 kilometrów.

Jaguar XJR wyróżnia się subtelnym pakietem nakładek nadwozia, obejmującym przedni i tylny spoiler, wyprofilowane progi oraz dyskretne oznaczenia R na atrapie chłodnicy i klapie bagażnika. W oczy rzucają się także 20-calowe obręcze aluminiowe ze specjalnie opracowanymi oponami Pirelli oraz dwie podwójne końcówki układu wydechowego.

Sportową atmosferę wnętrza podkreślają czerwone fotele skórzane z kontrastującymi przeszyciami oraz czarne wstawki dekoracyjne. Standardem jest również 380-watowy system audio firmy Meridian, obejmujący 12 głośników.

Zawieszenie wersji XJR opracowano na torze Nürburgring, a ustawienia amortyzatorów i sprężyn zostały dobrane z uwzględnieniem wysokiej dynamiki jazdy. Odpowiednią siłę hamowania zapewniają z kolei duże tarcze hamulcowe o średnicy 380 mm z przodu i 376 mm z tyłu.

Jaguar XJR będzie kosztował ponad 90 000 euro.

Źródło: Jaguar, informacja Mototarget.pl