PODZIEL SIĘ

Zanim ruszysz w drogę, zastosuj sześć prostych porad, aby podróż była bezpieczna. Przyda się także mapa utrudnień drogowych.

W tym roku majówka przychodzi niespełna kilka tygodni po tym, jak walczyliśmy jeszcze na drogach z silnymi opadami śniegu i lodem. Zanim ruszymy na urlop poddajmy nasze auto krótkiemu przeglądowi. Pomoże nam to bezpieczniej dotrzeć do celu ? radzi Krzysztof Michałek, Kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych Liberty Direct.

[title type=”h2″]1. Solidne mycie[/title]

Zimą nasze auto niemal nieustannie atakowane jest solą, piaskiem i innymi środkami ułatwiającymi rozpuszczanie śniegu i lodu. Niestety mają one zgubne działanie. Jeżeli nie chcemy wystawiać naszego samochodu na działanie korozji ? niezbędne jest solidne mycie – nie tylko nadwozia, ale też podwozia, nadkoli i zacisków hamulcowych.

[title type=”h2″]2. Wymiana opon[/title]

Zimowe opony latem to dłuższa droga hamowania. Gdy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 7st.C należy zmienić ogumienie. To koronny, ale nie jedyny argument, który przemawia za tym, żeby zmienić opony. Drugi to oszczędność. Jeżdżąc na zimówkach w wysokich temperaturach spalamy więcej paliwa i szybciej zużywamy opony.

[title type=”h2″]3. Hamulce pod kontrolą[/title]

Duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma układ hamulcowy. Po zimie warto sprawdzić, w związku z tym tarcze i klocki. Korozja wywołana przez sól może doprowadzić do ich zablokowania lub spowoduje tarcie w układzie hamulcowym. Skutkiem tego jest wzrost zużycia paliwa, a w skrajnych przypadkach można przegrzać także cały układ. Wówczas hamulce nie zadziałają w należyty sposób.

[title type=”h2″]4. Oświetlenie[/title]

Wiele samochodów porusza się na drogach bez sprawnego oświetlenia. To częste niedopatrzenie, które nie tylko może skończyć się mandatem, ale też znacząco wpływa na naszą widoczność podczas jazdy. Zanim ruszymy w trasę sprawdźmy, czy wszystkie żarówki są sprawne, co podniesie poziom naszego bezpieczeństwa w czasie podróży.

[title type=”h2″]5. Ważne ubezpieczenie[/title]

W drodze na majówkę łatwiej o kłopoty z samochodem, czy nawet wypadek. Dlatego poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC warto zdecydować się szerszą ochronę w ramach Autocasco lub Assistance. Z polisą będziemy mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez ubezpieczyciela. Jeżeli nie chcemy korzystać z pełnej ochrony Assistance, a wybieramy się w dalszą podróż warto mieć ubezpieczenie Opony Assistance.

[title type=”h2″]6. Klimatyzacja to też bezpieczeństwo[/title]

Choć coraz więcej samochodów na polskich drogach wyposażonych jest w klimatyzację – wielu kierowców zapomina o jej regularnym czyszczeniu. To ważne szczególnie po zimie, kiedy po długim okresie niestosowania może stanowić pożywkę dla grzybów i pleśni. Jeżeli system nie działa prawidłowo może znacznie utrudnić podróżowanie. Dlatego na wiosnę warto zainwestować w wymianę filtra kabinowego i czyszczenie klimatyzacji.

[title type=”h3″]O tym też warto pamiętać, czyli mapa utrudnień drogowych[/title]

Dla wielu kierowców zbliżający się tydzień z weekendem majowym to czas wzmożonych podróży. GDDKiA przypomina, że 30 kwietnia i 2 maja w godzinach od 18.00 do 22.00, a 1 i 3 maja w godzinach od 8.00 do 22.00, w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Niektóre prace remontowe na czas długiego weekendu majowego zostaną mocno ograniczone, a tam gdzie to będzie możliwe ograniczenie w ruchu zostaną usunięte.

Pobierz mapę utrudnień w dniach 27.04 – 5.05.2013 na drogach krajowych.

W Serwisie kierowców na stronie internetowej GDDKiA dostępna jest także mapa kamer drogowych, których przy drogach krajowych zamontowano już niespełna 600. Stale monitorują one sytuację drogową i ułatwiają ocenę panujących na trasach warunków jazdy.

Przydatnym narzędziem w planowaniu podróży jest Mapa aktualnych i prognozowanych warunków drogowych, dostępna na stronie www.gddkia.gov.pl w Serwisie dla kierowców. Znaleźć można tam m. in. informacje o prowadzonych modernizacjach, ale również o nagłych zdarzeniach ograniczających ruch pojazdów.

W przypadku, gdy dostęp do internetu jest utrudniony, skorzystać można ze specjalnej, dostępnej w całej Polsce infolinii drogowej GDDKiA pod numerem 19 111. Można tam uzyskać informacje o trasach przejazdu, bieżących utrudnieniach, warunkach pogodowych i drogowych. Infolinia jest całodobowa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAudi już oficjalnie. Q8 w produkcji
Następny artykułJest szansa, że zniknie nawet 80 procent fotoradarów
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.
  • Mirka

    Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne. Ostatnio szukałam auta na wynajem i trafiłam na bardzo dobrą stronę http://arkarentacar.pl/ . Można łatwo ustalić jakie auto jest najlepsze oraz dostępność. Czasami warto wynająć auto, ponieważ jego stan techniczny może być dużo lepszy niż nasze prywatne.

  • Ja miałem taką przypadło, że dzień przed padły mi żarówki, ale jakoś wymieniłem i wszystko grało