PODZIEL SIĘ

Wymienić, czy naprawić oraz co nas czeka, jeśli policja zauważy, że auto jest uszkodzone?

Powszechnie wiadomo, że pęknięta szyba samochodu stanowi realne zagrożenie. Mimo tego wiele kierowców decyduje się na jazdę z uszkodzeniami. Jakie konsekwencje dla bezpieczeństwa podróżujących niesie za sobą taka sytuacja?

[title type=”h2″]Bezpieczeństwo kierowcy pod kontrolą?[/title]

Kontrola pojawiających się tzw. pajęczynek, rys czy też odprysków na szkle jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko kierującego, ale i pasażerów. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC oraz sieć serwisową NordGlass, choć większość kierowców zdaje sobie sprawę, że jazda z uszkodzeniem przedniej szyby stanowi realne zagrożenie, aż 1/3 z nich ignoruje taki stan rzeczy. Niestety świadomość zagrożenia spowodowanego jazdą z uszkodzoną przednią szyba auta nie przekłada się na reakcje kierowców mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Co może powodować uszkodzenia szkła? Przede wszystkim przyczyniają się do tego kamyczki odbijane przez koła innych pojazdów czy też zły stan piór wycieraczek – szczególnie w okresie zimowym kiedy szyby pokryte są warstwą lodu lub szronu a wycieraczki przymarznięte. Zarysowania pojawiają się najczęściej podczas usuwania nagromadzonych opadów.

[title type=”h2″]Wymiana szyby konieczna?[/title]

Warto podkreślić, że kierujący samochodem z uszkodzoną szybą narażony jest nie tylko utratę zdrowia, ale i konsekwencje karne. Zgodnie z artykułem 66 kodeksu drogowego pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

[styled_box title=”Przykładowy cennik” class=”sb_black”]- montaż szyby czołowej na uszczelkę – samochody osobowe – 40 zł
– montaż szyby bocznej opuszczanej – samochody osobowe – 40 zł
– montaż szyby tylnej na uszczelkę – 40 zł
– wklejenie szyby bocznej – 60 zł
– wycięcie, wklejenie szyby czołowej – samochody osobowe – 120 zł
– przyklejenie lusterka wstecznego – 20 zł
– naprawa odprysku na szybie – 70 zł

Cennik pochodzi ze strony firmy Aga-pol.pl[/styled_box]

Co ważne, kierowca musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant zauważy pęknięcie szyby na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości nawet 250 złotych oraz dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oprócz naprawy szyby konieczne będzie także wykonanie dodatkowych badań kontrolnych na stacji diagnostycznej. ? Należy pamiętać, że w przypadku uszkodzenia szyby, jej wytrzymałość mechaniczna zostaje mocno osłabiona, co wiąże się z dużym ryzykiem odniesienia obrażeń, zwłaszcza podczas kolizji ? mówi Małgorzata Słodowni, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. ? Do tematu powinniśmy podejść bardzo rozsądnie pamiętając, że na pierwszym miejscu zawsze jest zdrowie. Dlatego w niektórych sytuacja warto zdecydować się na odholowanie samochodu do warsztatu, gdzie zostanie przeprowadzona konieczna naprawa lub wymiana ? dodaje M. Słodownik.

[title type=”h2″]Wymiana czy naprawa?[/title]

W przypadku uszkodzenia szyby istnieją dwie opcje jego usunięcia. Jedną z nich jest wymiana całej szyby na nową. Najczęściej stosuje się ją wtedy kiedy uszkodzenie jest znaczne. Natomiast w niektórych sytuacjach wystarczająca może okazać się naprawa uszkodzenia np. poprzez specjalistyczne uzupełnienie. Zastosowanie tego rozwiązania możliwe jest wówczas jeśli pęknięcia czy odpryski są niewielkie. Takie usługi oferują profesjonalne serwisy zajmujące się samochodowym oszkleniem, a ich koszt jest znacznie niższy niż cena wymiany całej szyby na nową. Na względzie należy mieć także, fakt, że koszt usługi jest zróżnicowany i w dużej mierze zależy od rodzaju szyby.

Bez wątpienia pozostaje fakt, że pozostawienie nawet drobnego uszkodzenia szyby bez naprawy grozi z czasem jego powiększeniem oraz naraża podróżujących na realne niebezpieczeństwo.

Źródło: Flotis.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle Polak zostawia w warsztacie? [RAPORT]
Następny artykułNowe Porsche 911 Turbo i Turbo S – oficjalne dane i zdjęcia
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.
 • karlso

  Jak oberwałem kamykiem , od razu odstawiłem auto do serwisu NordGlass, żeby szybę naprawić. Wszystko zrobione na cacy, szybko i niedrogo. Nie wyobrażam sobie, żeby z takim uszkodzeniem jeździć.

 • Andrzejj56

  Trzeba od razu taką szybę naprawić, nie wolno czekać. Czekając jeszcze, można pogorszyć sprawę. Ja zawsze, nawet najmniejsze uszkodzenie naprawiam.

  __________
  http://naprawa-szyby.pl/

 • Marta Hańko

  A znasz Fuayo? Serio, podpytaj mechanika on na pewno będzie wiedział, a oni robią super szybki.