PODZIEL SIĘ

Z najnowszych doniesień wynika, że współpraca dwóch producentów nie skończy się wyłącznie na Formule 1.

Szef McLarena Martin Whitmarsh wyjawił w rozmowie z dziennikarzami serwisu Autocar, iż Honda i McLaren mogą w przyszłości wspólnie opracować nowe modele samochodów seryjnych. Warto dodać, że w sezonie 2015 Honda weźmie udział w Mistrzostwach Świata Formuły 1, łącząc siły z firmą McLaren. Honda będzie odpowiedzialna za opracowanie, produkcję i dostarczenie układu napędowego, łącznie z silnikiem oraz systemem odzysku energii. Z kolei McLaren opracuje i wyprodukuje podwozie bolidu oraz pokieruje nowym zespołem o nazwie McLaren Honda.

Nasz kontrakt dotyczy wyłącznie Formuły 1, jednak już teraz bierzemy pod uwagę możliwość dzielenia się technologią produkcji samochodów seryjnych – powiedział Whitmarsh. – Obecnie nie współpracujemy w tym zakresie z żadnym producentem, a Honda wydaje się dobrym partnerem – dodał.

Współpraca McLarena i Hondy będzie prawdopodobnie polegała na obustronnej wymianie firmowych specjalności – McLaren otrzyma japońskie silniki, a Honda pozna tajniki technologii stosowanych przez brytyjskiego producenta.

Jeśli firmy zdecydują się na współpracę, na pierwsze rezultaty technologicznego partnerstwa trzeba będzie trochę poczekać. Obecnie McLaren posiada już w swojej gamie dwa nowe pojazdy – 12C i P1 – a dodatkowo prowadzi prace nad nowym projektem P13, więc kolejne konstrukcje tworzone z Hondą mogą pojawić się na rynku dopiero za kilka lat.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBMW i3 zrewolucjonizuje rynek?
Następny artykułNowa Honda NSX już na torze
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.