PODZIEL SIĘ

Ta wersja C-Maxa ma napęd hybrydowy, który dodatkowo ładuje się za pomocą paneli słonecznych znajdujących się na dachu.

Podczas targów Consumer Electronics Show CES w Las Vegas Ford zaprezentował model C-MAX Solar Energi wyposażony w panele słoneczne. C-MAX Solar Energi to hybryda typu plug-in wyposażona w pakiet akumulatorów, które można ładować nie tylko z wykorzystaniem tradycyjnego gniazdka prądu, ale również dzięki energii słonecznej. W tym celu na dachu auta zainstalowano specjalne panele, które dzięki tzw. koncentratorowi skupiają promienie słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną.

Zdaniem Forda, całodzienne ładowanie akumulatorów auta z wykorzystaniem energii słonecznej zapewni takie same osiągi, jakie oferuje standardowy C-MAX Energi plug-in hybrid, którego zasięg wynosi prawie 1000 km przy średnim zużyciu paliwa wynoszącym około 2,5 litra na 100 km.

Ford C-MAX Solar Energi powstał w wyniku współpracy Forda z SunPower Corp. oraz Georgia Institute of Technology. W najbliższych miesiącach inżynierowie poddadzą model koncepcyjny serii testów, aby ocenić jego wydajność w rzeczywistych warunkach eksploatacji. Na tej podstawie zostanie podjęta decyzja odnośnie rozpoczęcia produkcji seryjnej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułVolkswagen Passat w wersji Executive
Następny artykułPeugeot 308 tym razem jako SW
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.