PODZIEL SIĘ

Szwedzki producent właśnie przekroczył kolejną granicę. Jego najnowsze auto ma 1341 KM. To w ogóle da się opanować? Koenigsegg twierdzi, że najnowszy One:1 będzie najszybszym samochodem seryjnym na świecie, który rozpędzić się do ponad 440 km/h. 

Koenigsegg One:1, bo tak nazywa się monstrum, które jest potężniejsze nawet od Bugatti Veyrona Super Sport, nie bez powodu dostało takie oznaczenie. Otóż auto waży 1341 kg, dzięki czemu stosunek mocy do masy wynosi właśnie 1:1. Pod maską z kolei drzemie 5-litrowy silnik V8 twin-turbo.

Napęd trafia do tylnych kół za pośrednictwem 7-biegowej przekładni dwusprzęgłowej pracującej w parze z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego. Przyspieszenie do 100 km/h? Producent w tej chwili jeszcze się nie chwali. Wiemy natomiast, że do 400 km/h, rozpędza się w 20 sekund. Wyhamowanie z tej prędkości do zera zajmuje dokładnie połowę tego czasu, czyli 10 sekund. Nic dziwnego – samochód został wyposażony w ceramiczne tarcze hamulcowe o średnicy 397 mm z przodu i 380 mm z tyłu.

Powstać ma zaledwie sześć egzemplarzy tego modelu. Cena nie została jeszcze podana.

Źródło: Mototarget.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPeugeot 308 z tytułem Car of the Year 2014
Następny artykułNurburgring sprzedany. Co dalej z legendarnym torem?
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.