PODZIEL SIĘ

Takiej informacji prędzej czy później mogliśmy się spodziewać. Jeszcze w zeszłym roku włoskie studio Bertone ogłaszało, że ma problemy finansowe. Teraz dowiadujemy się o jego bankructwie (na zdjęciu powyżej model Lamborghini Miura).

Zwiastunem tego była sprzedaż w 2011 roku 6 unikatowych konceptów. Jak widać, ta akcja w niczym nie pomogła. Od tego czasu zobaczyliśmy tylko jeden nowy projekt – mowa o modelu Nuccio z 2012 roku, który został przygotowany z okazji 100-lecia firmy. Jego nazwa pochodzi od pseudonimu syna założyciela studia.

Bertone to włoskie studio projektujące, a także produkujące auta seryjne i koncepcyjne. Jego główna siedziba mieści się w Turynie. Znane jest przede wszystkim z różnych, naprawdę dobrych projektów. Warto tutaj wymienić chociażby legendarne Lamborghini Countach, czy Lancię Stratos. Z bardziej współczesnych: Alfę Romeo 159, Fiata Pandę II i Alfa Romeo GT.

Studio zaczęło działać w 1912 roku, a założone zostało przez Giovanniego Bertone, który na początku konstruował i naprawiał bryczki. W latach 20. i 30. rozpoczęło współpracę z Fiatem i Alfą Romeo, ale jego rozkwit przypadł po II wojnie światowej. To wtedy za zarządzanie firmą zabrał się syn Giovanniego, czyli Romeo (pseudonim Nuccio). Niestety zmarł on 26 lutego 1997 roku. Wiadomość ta zbiegła się z trwającymi w tym czasie targami motoryzacyjnymi w Genewie – była to wtedy ogromna strata dla firmy. Nuccio był przez wielu uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych projektantów samochodów na świecie, a przez dziennikarzy nazwany maestro włoskiego stylu.

W latach 70., 80. i 90. Bertone rozszerzyło działalność i zaczęło projektować dla Lancii, Lamborghini, Ferrari, czy też Volvo.

Dziennikarze niektórych zagranicznych serwisów informacyjnych nie tracą jednak nadziei podając, że nadal przejęciem firmy, która produkuje w tej chwili około 40 tysięcy nowych aut rocznie, zainteresowanych jest siedem przedsiębiorstw.