PODZIEL SIĘ

Kategoria B uprawni do jazdy motocyklem. Nie będzie również obowiązkowych kursów teoretycznych.

W ostatnich latach zmian w prawach jazdy mieliśmy już trochę. Doszły między innymi nowe kategorie, zmieniły się pytania w testach teoretycznych, a także sam egzamin na placu zyskał nową formę. Teraz czas na kolejne innowacje.

[title type=”h2″]Jazda motocyklem z kategorią B[/title]

Jedną z większych zmian ma być to, że posiadający prawo jazdy kategorii B, będzie mógł również prowadzić motocykl, ale do pojemności 125 cm3, który dodatkowo wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów. Dziś, aby poruszać się takim pojazdem, trzeba zdać prawo jazdy kategorii A1. Najwidoczniej posłowie wyszli z założenia, że ci którzy już mają prawo jazdy na samochód, dobrze poradzą sobie w ruchu na tego rodzaju jednośladzie. Warunek jest jednak taki, że prawo jazdy kategorii B, trzeba mieć przynajmniej 3 lata. Można jednak ubiegać się o A1 wcześniej. Wtedy należy przystąpić wyłącznie do egzaminu praktycznego, bez teorii.

[title type=”h2″]Jawne pytania egzaminu teoretycznego[/title]

Najnowszy projekt ustawy, nad którym debatowali posłowie, przywraca także odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Co to oznacza w praktyce? Teraz za pytania ma odpowiadać specjalna komisja. Dodatkowo same pytania będą jawne i ogólnodostępne. Interesująca zmiana jest również taka, że ośrodki szkolenia kierowców nie będą musiały już prowadzić obowiązkowych szkoleń teoretycznych dla kierowców.

To jednak nie wszystko. Nowe przepisy mają dać możliwość zdawania egzaminu praktycznego na samochodzie ze szkoły jazdy do której uczestniczył kursant. Wielu zdającym może to zaoszczędzić nieco stresu. Niestety tutaj pojawia się pewien problem. Poseł Bogdan Rzońca ocenia ten pomysł jako niedorzeczny, ponieważ jego zdaniem, wprowadzi zbyt wiele zamieszania w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego jak i podczas zdawania samego egzaminu. Inni przedstawiciele Sejmu także zgłaszają już swoje poprawki do nowej ustawy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTak będzie wyglądać Mazda MX-5 czwartej generacji?
Następny artykułSamoczyszczące się auto od Nissana
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.
  • kurcze ciągle zmiany zmiany zmiany, a liczba chętnych maleje..