PODZIEL SIĘ

Jeśli ktoś szuka samochodu rodzinnego, to najczęściej wybiera spośród tych dwóch typów. Który z nich jest bardziej praktyczny? Który bardziej komfortowy? Porównujemy SUV’y i minivany z punktu widzenia potrzeb rodziny.

W ostatnich latach SUV’y zrobiły w naszym kraju oszałamiającą karierę. Już około 10 procent samochodów zarejestrowanych w Polsce to auta tego typu. SUV’y oferują masywne, wysokie nadwozie, duże koła i często napęd 4×4. Stały się wręcz nowym symbolem luksusu. Swoich zwolenników mają jednak także minivany. Są bardziej przestronne i funkcjonalne w codziennej eksploatacji. Który typ auta sprawdza się lepiej jako samochód rodzinny?

[title type=”h2″]Dlaczego kupujemy SUV’y?[/title]

Zwolennicy tego typu aut cenią połączenie komfortu i modnej stylistyki z samochodem terenowym. Nie zapominajmy jednak, że nie są to tzw. rasowe terenówki. Świetnie nadają się na przykład na wypad z nartami w góry lub z rowerami w nieco trudniejszy teren, ale w warunkach naprawdę ekstremalnych się nie sprawdzą.

Konstrukcja SUV’ów sprawia wrażenie dużo solidniejszej niż minivanów. Panuje również opinia, że mają mocniejsze zawieszenie, które lepiej sprawdza się na polskich drogach. Czy to znaczy, że są bezpieczniejsze od innych typów aut? – To tylko pozory. SUV’y mają wyższy środek ciężkości i gorszy rozkład masy, a to wszystko ma duże znaczenie na drodze – mówi Grzegorz Łoboda, współwłaściciel firmy Autotesto. – Kierowcy tych pojazdów czują się bezpieczniejsi, ale bywa, że jeżdżą przez to mniej ostrożnie.

SUV’y uchodzą również za auta przestronne, ale często zdarza się, że pod względem powierzchni użytkowej lepsze są nawet kombi. Ich zaletą jest natomiast wygoda przy każdym rodzaju nawierzchni, miękkie zawieszenie, wysokie położenie fotela kierowcy, a co za tym idzie szerokie pole widzenia. – Poza tym wiele osób wybiera SUV’y ze względu na prestiż i wygląd – dodaje Grzegorz Łoboda. – Design to zdecydowanie atut tych pojazdów, zwłaszcza w porównaniu z minivanami.

[title type=”h2″]Dlaczego kupujemy minivany?[/title]

Ten typ samochodu ma kilka zalet, które liczą się zwłaszcza z punktu widzenia rodziny. Przede wszystkim są przestronne i bardzo funkcjonalne. Doceniają je ci, którzy muszą zawieźć dzieci do przedszkola lub szkoły, dojechać do pracy, a w drodze do domu załatwić jeszcze parę spraw i zrobić zakupy dla całej rodziny. Większe modele oferują zwykle 7 miejsc i mnóstwo przestrzeni bagażowej.

Ponadto minivany dają także dużą swobodę w gospodarowaniu wnętrzem. W niektórych można zmienić kierunek ustawienia siedzeń, a nawet zainstalować stolik. We wnętrzu znajduje się także wiele schowków i kieszeni. W codziennym użytkowaniu to duża zaleta. Rzecz jasna, minivany znakomicie nadają się na wyjazdy turystyczne. Ich komfortowe, obszerne wnętrza powodują, że nawet długie podróże nie będą męczące dla dzieci. Poza tym, niektóre modele minivanów oferują rozsuwane tylne drzwi.

[title type=”h2″]Co się bardziej opłaca?[/title]

Jeśli chodzi o koszty paliwa, to tutaj różnie bywa. O ile SUV’y do niedawna kojarzyły się z wielkimi paliwożernymi autami, teraz sytuacja mocno się zmienia. Coraz więcej aut tego typu jest wyposażone w ekonomiczne, małe silniki benzynowe, którym jednocześnie nie można odmówić mocy. Zwykle są turbodoładowane, więc bez problemów spiszą się na trasie jak i w mieście. Ponadto w ofercie jest sporo jednostek Diesla, a producenci coraz częściej montują w SUV’ach napęd elektryczny połączony chociażby z benzynowym motorem, tworząc tym samym pojazd hybrydowy. Podobna sytuacja jest też jeśli weźmiemy pod uwagę minivana. Gama silników cały czas się rozrasta i z pewnością każda rodzina zarówno w jednym jak i drugim segmencie znajdzie coś dla siebie.

Nieco korzystniej na rzecz minivanów wyglądają koszty eksploatacji. Dostępność części zamiennych dla nich jest większa, ale to też dlatego, że segment ten jest po prostu dłużej na rynku. Również w warsztatach znajdziemy więcej specjalistów znających się na minivanach, bowiem segment SUV’ów mimo rosnącej popularności, jest cały czas nowością w Polsce. To z kolei może się przekładać na koszt samych części jak i usług naprawczych.

[title type=”h2″]SUV czy minivan?[/title]

Oba typy aut mają swoje zalety. Który wybralibyśmy jako samochód rodzinny? Postawilibyśmy na minivana. Dlatego, że jest bardziej funkcjonalny, tańszy w codziennej eksploatacji, a także oferuje duży komfort jazdy. Te auta są bardziej ekonomiczne i sprawdzają się w różnych okolicznościach. To dobre rozwiązanie dla rodziny, tym bardziej że jest to segment znany od lat, dzięki czemu można przebierać w wielu tanich egzemplarzach używanych. Na zakup SUV’a niestety zwykle trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy, choć i tutaj możemy powoli szukać wyjątków.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułParkingi samochodowe inspiracją dla publicznych toalet
Następny artykułFerrari 458 Speciale okiem Novitec Rosso
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.