PODZIEL SIĘ

W Polsce do dyspozycji jest aktualnie ponad 1500 km autostrad. Przed wyjazdem na wakacje wielu z nas zastanawia się, czy podróżowanie nimi rzeczywiście się opłaca. Okazuje się, że za niektóre zapłacimy krocie, a część z nich nadal jest bezpłatna. Do tego dochodzi problem korków przy punktach poboru opłat.

Obecnie autostrady w Polsce mają 1520 km z czego 734 km jest płatnych. W Polsce drogi te funkcjonują w dwóch różnych systemach. Zanim jednak pokażemy, jaka jest stawka no poszczególnych odcinkach, to trzeba wyjaśnić czym różni się autostrada w systemie otwartym i zamkniętym. Określenia te odnoszą się do sposobu pobierania opłat.

Autostrady w Polsce – system zamknięty

Na autostradzie posiadającej system zamknięty, stacje poboru opłat są umiejscowione na każdym węźle, na którym jest wjazd i zjazd z drogi oraz na początku i na końcu odcinka podlegającego danemu zarządcy. Wjeżdżając na płatny fragment autostrady pobieramy bilet, a opłatę uiszczamy przy zjeździe. Dzięki temu rozwiązaniu płacimy dokładnie za tyle kilometrów, ile przejechaliśmy. Dodatkowo płynność jazdy nie jest zakłócona, gdyż aby zapłacić zatrzymujemy się tylko raz. Stworzenie tego systemu jest jednak droższe.

Autostrady w Polsce – system otwarty

W systemie otwartym opłata pobierana jest w sposób ryczałtowy. Bramki są umieszczone co pewien czas w poprzek jezdni, gdzie pobierana jest opłata. Taki system początkowo jest tańszy w wybudowaniu, jednakże psuje to znacznie płynność jazdy, gdyż co pewien odcinek trzeba się zatrzymać, aby zapłacić. Przy większym natężeniu ruchu, w tych miejscach nierzadko tworzą się korki.

Mapa autostrad w Polsce:
[frame src=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/07/mapka-do-tekstu.jpg” link=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/07/mapka-do-tekstu.jpg” target=”_self” width=”620″ height=”” alt=”Mapa autostrad w Polsce” align=”center” prettyphoto=”true”]

Jeśli chodzi o autostrady w Polsce, to mamy w naszym kraju 4 firmy zarządzające płatnymi odcinkami: Autostrada Wielkopolska SA, GDDKiA, Gdańsk Transport Company, Stalexport Autostrada Małopolska. W zależności od zarządcy, inne obowiązują na nich stawki kilometrowe. Najdroższą autostradą jest 61-kilometrowy odcinek A4, Katowice-Kraków. Za przejazd samochodem osobowym zapłacimy 18 złotych, co daje około 29 groszy za jeden kilometr. Drugą w kolejności jest autostrada wielkopolska (fragment A2 Świecko-Konin), gdzie zapłacimy około 26 groszy za kilometr. Obydwie drogi funkcjonują w systemie otwartym (fragment autostrady przebiegający koło Poznania jest bezpłatny, ponieważ stanowi południową obwodnice miasta). Przemierzając Wielkopolskę autostradą A2 będziemy musieli się zatrzymać aż 5 razy, co znacząco wydłuża czas podróży. Jadąc dalej w kierunku Warszawy jest już nieco lepiej, gdyż na odcinku Konin-Stryków zapłacimy 10 groszy za kilometr, a następnie droga jest już bezpłatna. Wśród płatnych odcinków, stosunkowo niedrogi jest przejazd pomiędzy Wrocławiem, a Katowicami. Tam koszt przejechania jednego kilometra to także 10 groszy, gdyż zarządcą jest ta sama instytucja – GDDKiA. Za tą podróż zapłacimy 16,2 złotych. Ostatnim płatnym odcinkiem jest trasa Toruń-Gdańsk (A1). Koszt przejazdu to 29,9 złotych.

Autostrada:Odcinek:Odległość:Stawka za km dla samochodów osobowych:Koszt przejazdu:
A1Toruń-Gdańsk152 km0.16 zł29.90 zł
A1Toruń-Stryków144 kmBezpłatna
A2Świecko-Konin255 km0.26 zł66.00 zł
A2Konin-Stryków100 km0.10 zł10.00 zł
A2Stryków-Warszawa90 kmBezpłatna
A4Jędrzychowice-Wrocław138 kmBezpłatna
A4Wrocław-Katowice166 km0.10 zł16.20 zł
A4Katowice-Kraków61 km0.29 zł18.00 zł
A4Kraków-Tarnów57 kmBezpłatna
A18Olszyna-Golnice78 kmBezpłatna