PODZIEL SIĘ

O problemach włoskiego studia słyszeliśmy już od dawna. Niestety nie udało się znaleźć chętnych na pomoc dla Bertone. Dlatego teraz cały dobytek studia idzie pod młotek.

Niestety przez ostatnie lata Stile Bertone – jedna z dwóch części należących do całego przedsiębiorstwa Bertone podzielonego na studio stylistyczne Stile Bertone oraz fabrykę Carrozzeria Bertone – nie radziło sobie zbyt dobrze. W marcu tego roku, aby uchronić się od bankructwa, zaczęło szukać inwestora. Niestety dziś dowiadujemy się, że poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

Jak podaje serwis Ward’s Auto, Stile Bertone w ciągu ostatnich pięciu lat zgromadziło 42 miliony dolarów długu. Ma jednak w posiadaniu liczne grunty i budynki oraz kolekcję samochodów. Ta jednak jeśli zostanie zaliczona jako dziedzictwo narodowe, zgodnie z włoskim prawem musi zostać sprzedana w całości. Nie będzie więc można kupić na aukcjach pojedynczych egzemplarzy.

Stile Bertone, czyli popularne włoskie studio stylistyczne, zostało założone 102 lata temu przez Giovanniego Bertone. Na początku Bertone tworzył i naprawiał bryczki. Dopiero w latach 20. i 30 rozpoczął współpracę z Fiatem i Alfą Romeo. Jednak dopiero po II wojnie światowej rozrost firmy nabrał rozpędu. A to za sprawą syna założyciela, czyli Nuccio Bertone. Dalej studio zaczęło wspierać takie marki jak Lancia, Lamborghini, Ferrari i Volvo. Bertone zasłynęło między innymi z rewelacyjnego projektu Lamborghini Miura oraz Citroena XM. W ostatnich latach przygotowało chociażby Alfę Romeo GT, Fiata Panda II i Alfę Romeo 159.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMazda nie kończy z silnikiem Wankla. Jest szansa na nowe RX-8
Następny artykułTwórca Facebooka przerzuca się z Golfa na Pagani Huayra
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.