PODZIEL SIĘ

Popularność zdobyły dzięki internetowi, który codziennie zalewa nowa fala filmików ze stłuczek, wykroczeń lub zabawnych sytuacji drogowych. Jednak możliwości i zastosowanie rejestratorów sięgają o wiele dalej. Sprawdź nasz poradnik o tym, jak wybrać wideorejestrator.

Wideorejestratory to nowoczesne i wysoce przydatne urządzenia, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, czy pomóc w sprawach spornych – twierdzi Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Spy Shop. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór tego typu sprzętu. Niestety nie zawsze wiadomo, co odróżnia poszczególne modele i które są najlepsze dla nas. Dlatego podpowiadamy, co wybrać i jak wykorzystać, by w pełni cieszyć się możliwościami samochodowego rejestratora.

[title type=”h2″]Kamera jako dowód w sprawie[/title]

Zdecydowana większość kierowców kupuje kamerki, by dysponować przekonującym argumentem w razie kolizji. Według prawa nagranie z prywatnego rejestratora jest dowodem materialnym, który prowadzi do ustalenia wszystkich okoliczności stłuczki, czy wypadku. – Osoby chcące dysponować takim materiałem, powinny zdecydować się na urządzenie o szerokim kącie widzenia kamery, z zabezpieczeniem przed skasowaniem filmu w momencie kolizji – radzi Paweł Wujcikowski. Dobrze, by rejestrator posiadał też moduł GPS oraz funkcję oznaczania nagrań datą i godziną. To zwiększa wiarygodność filmu jako materiału dowodowego.

Wszystkie te funkcje posiada na przykład kamerka DOD LS430W, z której chętnie korzystają doświadczeni kierowcy – dodaje ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Spy Shop.

Należy pamiętać, że obowiązkiem przedstawicieli prawa jest zapoznanie się z nagraniem dostarczanym jako dowód. Tego typu filmik można okazać również pracownikowi firmy ubezpieczeniowej. Specjaliści podkreślają, że nagranie z kamery możemy zanieść nawet do najbliższej jednostki Policji, która mieści się w rejonie zdarzenia i wykorzystać je jako podstawę do ukarania sprawcy wypadku.

[title type=”h2″]Do nauki jazdy[/title]

Jak wybrać wideorejestrator dla tych, którzy dopiero zaczynają swój staż za kółkiem. Analiza sposobu jazdy może pomóc w wyłapaniu przyzwyczajeń i złych nawyków, które często odbijają się na bezpieczeństwie jazdy. Kamera wspierająca naukę jazdy nie musi być droga, ale powinna zapewniać bardzo dobrą jakość obrazu, być odporna na wstrząsy i przede wszystkim mieć możliwość zasilania z zapalniczki samochodowej – na wypadek wyładowania akumulatora.

Poleciłbym model V680L, który jest wydajnym, wielofunkcyjnym i niedrogim rejestratorem trasy – podsumowuje ekspert.

[title type=”h2″]Idealny model do fanów podróżowania[/title]

Są kierowcy, dla których liczą się nie tylko osiągi silnika, ale też walory krajobrazowe przebytych tras. Tacy pasjonaci powinni uzbroić się w sprzęt o wysokiej rozdzielczości, dobrych parametrach obrazu i dużej liczbie klatek na sekundę.

Dziś wiele rejestratorów oferuje nagrywanie w Full HD, ale to nie wszystko. Liczy się jakość optyki i szybkość rejestracji. Aby uzyskać płynny obraz potrzeba zapisu 30 klatek na sekundę i tylko nagrania z dobrych jakościowo urządzeń oddają prawdziwe walory trasy – mówi Paweł Wujcikowski.

Dlatego jeżeli zależy nam na bardzo dobrym filmiku z wakacyjnych podróży, to szukajmy urządzeń z najwyższej jakościowo półki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolska branża motoryzacyjna w odwrocie
Następny artykułUmowa kupna sprzedaży samochodu
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.
  • Ciekawy poradnik o tym, jak wybrać wideorejestrator.