PODZIEL SIĘ

Jak sporządzić ten ważny dokument? Oto wzór umowy.

Umowę kupna sprzedaży auta należy przygotować w dwóch kopiach, po jednej dla każdej ze stron. Po jej podpisaniu zarówno kupujący jak i sprzedający są zobowiązani do jej przestrzegania. Ważne jest także to, aby obie strony zgłosiły się do Wydziału Komunikacji w swoim mieście. Sprzedający po to, aby wyrejestrować pojazd. Ma na to 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, może mieć problemy w sytuacji w której na przykład kupujący pojazd, zaraz po transakcji miał kolizję, czy też auto brało udział w przestępstwie.

Kupujący natomiast powinien w ciągu 30 dni zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji. Koszt rejestracji auta zależy od kilku czynników. Gdy auto zostało sprowadzone i jest to jego pierwsza rejestracja w kraju, należy zapłacić około 250 złotych. W przypadku zwykłej rejestracji jest to około 180 złotych. Natomiast najmniej zapłacimy, jeśli auto kupiliśmy od właściciela z tego samego miasta lub regionu, który rejestrował je w tym samym urzędzie w którym my chcemy to zrobić. Wtedy koszt rejestracji wynosi około 80 złotych.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór umowy do pobrania tutaj (doc).

Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór umowy do pobrania tutaj (pdf).

Jakie najważniejsze elementy powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta? Przede wszystkim dane sprzedającego jak i kupującego. Dokładne dane auta: model, rok produkcji, numer nadwozia, kolor, przebieg, numer silnik i nie tylko. Ważnym elementem jest także punkt umowy kupna sprzedaży samochodu, który mówi o tym, że sprzedający oświadcza, iż pojazd będący przedmiotem umowy stanowi jego własność, jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich, oraz nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest ten pojazd, że nie stanowi on również przedmiotu zabezpieczenia.

Ważne podkreślenia jest także to, że nawet jeśli umowa kupna sprzedaży samochodu zawiera klauzulę o tym, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym auta, nie oznacza, że zaraz po jej spisaniu i odkryciu pewnych wad później, nie może dochodzić swoich praw o zwrot pieniędzy i unieważnienie umowy.

Szczegóły znajdziecie poniżej. Tam znajduje się wzór umowy kupna sprzedaży samochodu do pobrania w pliku doc lub pdf.

Umowa kupna sprzedaży samochodu w w dwóch wersjach:

Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór umowy do pobrania tutaj (doc).

Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór umowy do pobrania tutaj (pdf).

  • Eld

    Bardzo przydatne. Dzięki!