PODZIEL SIĘ

Od teraz prawie każdy posiadacz kategorii B, może jeździć jednośladem. Łatwiej też powinno się zdawać egzaminy.

Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących. Wszyscy posiadacze prawa jazdy kategorii B, którzy mają uprawnienia od minimum trzech lat, mogą teraz prowadzić motocykl o pojemności do 125 cm3. Może to być jednoślad zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów. Wcześniej można było mając prawo jazdy kategorii B, prowadzić skuter lub motorower, którego silnik ma nie więcej niż 50 cm3. Aby prowadzić większą maszynę, potrzebne były już uprawnienia wydawane za pomocą kategorii A.

W praktyce nowe zmiany w prawach jazdy to spora różnica, ponieważ mający motocykl 125 cm3 jest w stanie poruszać się z prędkością przekraczającą 100 km/h. Wielu ekspertów wskazuje, że zmiana nie jest dobra, ponieważ mnóstwo osób bez wcześniejszego przeszkolenia, może narazić swoje życie. Nie brakuje jednak przy okazji głosów z przeciwnej strony, które bagatelizują sprawę uważając, że mając już trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu auta, szybko można przyzwyczaić się do małej maszyny o pojemności do 125 cm3.

Zmiany w prawach jazdy to nie wszystko

Nowelizacja ustawy przynosi jeszcze kilka innych zmian o których warto wiedzieć. Przede wszystkim egzamin na kategorię B można zdawać na aucie szkoły jazdy do której uczestniczył kursant i jednocześnie zdający. Wcześniej też było to możliwe, ale wyłącznie za zgodą WORD-u. Kursanci z pewnością będą zadowoleni, ponieważ często zdarza się, że auto na egzaminie drastycznie różni się od tego na kursie, co dla osoby o małym doświadczeniu w prowadzeniu, może być elementem nie do przeskoczenia. Oczywiście, aby przeprowadzić egzamin w takim aucie z kursu, muszą być w nim zamontowane kamery, takie same jak w egzaminacyjnych pochodzących z WORD-u.

Kolejną istotną zmianą zdecydowanie na plus dla kursantów jest to, że ich zdany egzamin teoretyczny nie traci już ważności po pół roku, co zwykle wymuszało szybkie zapisy na egzamin praktyczny, zarówno ten pierwszy jak i poprawkowy. Teraz zdana teoria nie ma daty ważności.

A Wy co sądzicie? Nowe zmiany w prawach jazdy to dobry pomysł?

Chcesz wiedzieć więcej na podobne tematy? Zmiany w prawach jazdy, egzaminach oraz inne przepisy znajdziesz w pozostałych naszych newsach z kategorii Prawo Drogowe.

Fot.: Na zdjęciu powyżej Yamaha YZF-R125, która ma 125 cm3 pojemności, a poniżej Honda CBF125.

zmiany w prawach jazdy, na zdjęciu honda cbf125

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie auto fani motoryzacji chcieliby wskrzesić?
Następny artykułNajwiększy tor do testów bezpieczeństwa na świecie otwarty
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.