PODZIEL SIĘ

Luca di Montezemolo kierował marką 23 lata.

Dotychczasowy szef Ferrari, Luca di Montezemolo, ma ustąpić ze stanowiska 13 października. Powodem jego odejścia jest konflikt z szefem grupy Fiat, Sergio Marchionne, do której należy marka. Różnice dotyczyły charakteru, jaki  miałaby zachować marka. Odchodzący szef chciał utrzymać elitarny status marki ograniczając produkcję do 7 tysięcy aut rocznie. Z kolei Marchionne zamierza powalczy marką Ferrari na rynku samochodów luksusowych, tak by lepiej konkurować z grupą Volkswagena.  Kierunek rozwoju miałby być podobny do tego, z Lamborghini należącego do niemieckiego koncernu. Konflikt dotyczył również pozycji drużyny Ferrari w wyścigach F1. W minionych dziesięciu latach tylko raz kierowca Ferrari zdobył tytuł.

Decyzji towarzyszyły gratulacje i podziękowania. – Chcę podziękować Luca za wszystko, co zrobił dla Fiata, Ferrari i dla mnie osobiście – mówił Marchionne.

Luca di Montezemolo karierę w Ferrari rozpoczął w latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas pełnił funkcję asystenta Enzo Ferrariego. To jego uważa się za jednego z głównych architektów sukcesów Nikiego Laudy w mistrzostwach z lat 1975 i 1977 roku. W latach 80-tych odszedł z włoskiej marki. Powrócił w latach 90-tych odmieniając zespół, który notował słabe wyniki. Niedługo później Ferrari stało się jednym z czołowych zespołów F1.