PODZIEL SIĘ

Subaru Impreza to auto ze sportową duszą. Na japońskie wykonanie nie można narzekać, gdyż poza sprzęgłem nie psuje się w nim wiele. Nie oznacza to jednak, że części się nie zużywają, co wymaga często interwencji specjalistycznego serwisu, który w przypadku Subaru nie jest tani.

Subaru Impreza III debiutowała w 2007 roku na Salonie Samochodowym w Nowym Jorku. Auto było sporym zaskoczeniem, gdyż następca legendarnej pierwszej i drugiej generacji, zamiast sedanem, miał nadwozie typu hatchback. To nie spodobało się fanom marki. Chodziło nie tylko o sam kształt nadwozia. Złośliwi mówili nawet, że z przodu wygląda jak Daewoo Lanos. Japoński producent naprawił ten błąd dopiero w 2010 roku. Wówczas na rynku europejskim pojawiła się odmiana sedan. Rok później na rynek wszedł następca. Jedynie wersję WRX produkowano do 2013 roku. Plusem jest fakt, że wszystkie egzemplarze, zaczynając od pierwszej generacji, a kończąc na bieżącym modelu, wyprodukowano w Japonii.

Subaru Impreza III – silnik

[frame src=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/subaru-impreza-sedan.jpg” link=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/subaru-impreza-sedan.jpg” target=”_self” width=”300″ height=”” alt=”Subaru Impreza III – sedan” align=”right” prettyphoto=”true”]Kupując Subaru Imprezę trzeciej generacji mamy do wyboru dość dużą paletę silników. Co ciekawe zdawałoby się, że w ofercie są tylko mocne jednostki napędowe. Producent przygotował jednak benzynową odmianę bez turbiny o pojemności 1,5 litra i mocy 107 KM. Fani diesla mogą wybrać silnik 2,0D o mocy 150 KM, oczywiście z charakterystycznym układem boxer. To jedyna jednostka wysokoprężna, jaką można zamontować w tym modelu. Nieco więcej sportowych doznań zapewnia silnik montowany w Imprezie WRX – 2,5 litra o mocy 265 KM oraz WRX STi o mocy 300 KM.

Jeżeli chodzi o spalanie, to nie jest to ekonomiczny samochód. Oczywiście wiele zależy od wersji silnikowej, jednakże nie da się ukryć, że w mieście zejść poniżej 10 litrów będzie trudno.

Subaru Impreza III – usterki i problemy

Trzeba przyznać, że Subaru Impreza III jest dobrze wykonane. Usterki zdarzają się rzadko, jednakże jest kilka notorycznych problemów, o których przed zakupem koniecznie trzeba wiedzieć. Większą cześć oferty rynkowej stanowią samochody z napędem na cztery koła. Stały napęd 4×4 jest niewątpliwą zaletą Imprezy, która dzięki temu bardzo dobrze się prowadzi na każdej nawierzchni. Powoduje to jednak szybsze zużycie zespołu sprzęgła. Nieumiejętne ruszanie powoduje jego nadmierne rozgrzewanie. Problem ten dotyczy również innych modeli marki. Zestaw (sprzęgło, docisk i łożysko) może kosztować nawet 1800 złotych. Do tego trzeba doliczyć drogą robociznę.

[frame src=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/Subaru-Impreza-III-2.jpg” link=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/Subaru-Impreza-III-2.jpg” target=”_self” width=”620″ height=”” alt=”Subaru Impreza III – tył” align=”center” prettyphoto=”true”]

W egzemplarzach przerobionych na gaz dość szybko zużywają się głowice silników. W Subaru Impreza III, silniki mają mechaniczną regulację popychaczy zaworowych, co wymaga okresowej regulacji. Lekceważenie tego problemu kończy się nadpaleniem gniazd zaworowych, a takie auto najczęściej ląduje na giełdzie lub na portalu ogłoszeniowy.

Wnętrze – Subaru Impreza III

[frame src=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/Subaru-Impreza-III-środek.jpg” link=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/Subaru-Impreza-III-środek.jpg” target=”_self” width=”300″ height=”” alt=”Subaru Impreza III – środek” align=”left” prettyphoto=”true”]Wnętrze Imprezy nie jest zbyt piękne. Nie znajdziemy tu wyszukanych elementów stylistycznych. Plastiki wyglądają dość tanio, a pozycja za kierownicą nie przypomina tej z innych sportowych samochodów. Nie oznacza to jednak, że są braki w precyzji wykonania. Plusem jest doskonała widoczność oraz dobrze leżąca w dłoni kierownica.

Subaru Impreza III – cena

Nie jest tak łatwo kupić dobry egzemplarz Subaru Imprezy. W szczególności te z mocniejszymi silniki zwykle nie były oszczędzane, auto bowiem zachęca do sportowej jazdy. Do tego sporą część oferty stanowią samochody powypadkowe. Nie dyskwalifikuje to od razu takiego egzemplarza, jednakże wszystko zależy jak duża była kolizja.

Decydując się na taką Imprezę, warto rozejrzeć się najpierw za specjalistycznym warsztatem, gdzie będziemy mogli auto serwisować. Jest to bowiem dość specyficzny i zarazem trudny w naprawach pojazd. To powoduje, że ceny usług serwisowych są wysokie. Przykładowo za wymianę sprzęgła z robocizną w ASO, możemy zapłacić nawet 4 tysiące złotych.

[frame src=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/Subaru-Impreza-III-3.jpg” link=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/09/Subaru-Impreza-III-3.jpg” target=”_self” width=”620″ height=”” alt=”Subaru Impreza III” align=”center” prettyphoto=”true”]

Opinie – Subaru Impreza III

Ceny Subaru Impreza III zaczynają się od 29 tysięcy złotych. Za wersję WRX trzeba zapłacić przynajmniej 40 tysięcy złotych. Jeszcze więcej kosztują odmiany STi (od 70 tysięcy złotych). Nie ma się jednak co łudzić, że uda się nam kupić auto w minimalnej cenie. Za dobrze utrzymany egzemplarz na pewno będzie trzeba zapłacić więcej. Ceny największego rywala Subaru, czyli Mitsubishi Lancera są minimalnie niższe. Plusem jest to, że oferta rynkowa w przypadku samochodu spod znaku trzech diamentów jest bogatsza.

ZALETY:

[check_list]

  • bardzo dobre własności jezdne
  • stały napęd na cztery koła
  • dobra widoczność

[/check_list]

WADY:

[delete_list]

  • jakość wnętrza
  • awarie sprzęgła
  • wysoki koszt serwisowania

[/delete_list]

[styled_box title=”Subaru Impreza III – dane techniczne:” class=””]Produkcja w latach: 2007-2011, wersja WRX – 2007-2013
Silniki: benzynowe: 1.5 16V 107 KM, 2.0 16V 150 KM, 2.5 16V 170 KM, 2.5 16V turbo 224, 230, 265 i 300 KM. Diesle: 2.0 D 150 KM.
Rodzaje skrzyń biegów: 4 i 5-biegowa automatyczna, 5 i 6-biegowa manualna
Rodzaje napędu: AWD
Długość: 4415 mm, sedan: 4580 mm
Szerokość: 1740 mm, WRX: 1790 mm
Wysokość: 1475 mm
Masa własna: 1240 – 1395 kg
Liczba miejsc: 5[/styled_box]

Sprawdź pozostałe opinie o autach używanych w naszym serwisie w tym miejscu.