PODZIEL SIĘ

Zobacz, jakie wyposażenie będzie musiał mieć niedługo każdy sprzedawany nowy samochód.

Wprowadzając nowe przepisy, Unia Europejska chce nie tylko zmniejszyć ilość emitowanych spalin do środowiska, ale także dbać o bezpieczeństwo. Wraz z początkiem listopada zaczną obwiązywać nowe przepisy zgodnie z którymi, każdy nowy samochód będzie musiał być wyposażony w odpowiednie elementy.

Na liście znalazły się systemy ABS i ESP. Nie są one czymś zadziwiającym w samochodach nieco większych. Teraz jednak nawet te najmniejsze i najtańsze będą musiały mieć systemy bezpieczeństwa.

To jednak nie wszystko. Nowe auta sprzedawane na terenie wspólnoty europejskiej będą musiały być od 1 listopada wyposażone również w dwa uchwyty ISOFIX, który umożliwia bezpieczny montaż fotelika dla dziecka. Obowiązkowe będzie również wzmocnienie tylnej kanapy. Dzięki nim  pasażerowie mają być lepiej chronieni przed przedmiotami znajdującymi się w bagażniku w trakcie wypadku. Standardem ma być również system ostrzegania wizualnego i dźwiękowego przed niezapiętymi pasami bezpieczeństwa.

O ile te elementy przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, o tyle kontrowersyjnym pomysłem wydaje się być obowiązek instalowania wskaźnika informującego o zmianie biegu na odpowiednie przełożenie. Nowym elementem będzie również obowiązek montowania czujnika ciśnienia w oponach.