PODZIEL SIĘ

Zobacz co musisz wiedzieć przed wyruszeniem w drogę oraz na co przede wszystkim zwracają uwagę funkcjonariusze.

To największe zabezpieczenie w skali kraju potrwa 4 dni: od piątku 31 października do poniedziałku 3 listopada.

Wśród policjantów, którzy uczestniczą w akcji Znicz, najlepiej widoczni są ci w białych czapkach. Kierują ruchem w okolicach cmentarzy, gdzie często wyznaczane są objazdy, a samochodów jest najwięcej. Funkcjonariusze drogówki są też obecni przy trasach szybkiego ruchu: kontrolują trzeźwość i sprawdzają, czy kierowcy przestrzegają ograniczeń prędkości i obowiązujących przepisów. Sprawdzają też, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na cmentarzach i w ich okolicy spotkamy patrole piesze. Tych umundurowanych funkcjonariuszy rozpoznamy na pierwszy rzut oka.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że w ramach akcji Znicz cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane są również przez policjantów ubranych po cywilnemu. Funkcjonariusze z wydziałów wywiadowczych doskonale znają metody przestępców. A dzięki temu, że wtapiają się w tłum, mogą skutecznie wyławiać z tłumu np. kieszonkowców. Co roku w okresie Wszystkich Świętych do akcji włącza się również lotnictwo policji. Funkcjonariusze w śmigłowcach patrolują autostrady, drogi ekspresowe oraz mniejsze drogi dojazdowe w okolicach cmentarzy.

W działaniach związanych z tymi szczególnymi, listopadowymi dniami policjantów wspierają również inne służby mundurowe. W zabezpieczeniach uczestniczą funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, straży miejskich i gminnych oraz Straży Ochrony Kolei.

W zeszłym roku akcja Znicz trwała 4 dni. Przez ten czas na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych. Funkcjonariusze podczas kontroli drogowych ujawnili 1298 nietrzeźwych kierujących. Nie pozwólmy, by w tym roku bilans świątecznych dni był równie tragiczny!

Przypominamy, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Policja.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDotkliwa kara dla ubezpieczyciela. To ważny wyrok dla kierowców
Następny artykułNowa Kia Optima potwierdzona
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.