PODZIEL SIĘ

15 lat temu BMW wypuściło pierwszy model o oznaczeniu X.

Oznaczenie X w modelu BMW pierwszy raz zostało użyte w połowie lat 80-tych i oznaczało samochód wyposażony w napęd na wszystkie koła. Jednakże dopiero 15 lat temu litera X stała się symbolem nowej kategorii pojazdów, kiedy w 1999 roku BMW wypuściło pierwszą generację modelu X5. Rywalizował on o pozycję lidera nie tylko na drogach, ale i poza nimi tzw. off-road. Oczywiście nazywanie tego modelu typową terenówką jest małym nadużyciem.

Przez 15 lat BMW mocno rozwinęło rodzinę pojazdów z oznaczeniem X. W tej chwili składa się na nią 5 modeli. Obecna odmiana BMW X5 to już trzecia generacja modelu, zaś BMW X6 oraz BMW X3 – druga. Najmniejsze auto z rodziny to BMW X1. Wśród najnowszych wersji należy wymienić BMW X4, które swoją budową przypomina  model X6. Z kolei najbardziej sportowych wersji znajdziemy dwa samochody produkcji BMW M GmbH: BMW X5 M oraz BMW X6 M.

Producent zapowiada, że rodzina BMW X będzie się w przyszłości rozrastać. W końcowej fazie projektowania jest BMW X7, czyli największy i najbardziej luksusowy model.

Obecna popularność modeli BMW X, przyczyniła się w znaczący sposób do uzyskania przez BMW pozycji lidera wśród producentów sprzedających samochody czteronapędowe.P rzez 15 lat nabywców znalazło ponad 3,3 mln samochodów terenowych BMW. Jednocześnie co trzeci samochód marki BMW to dziś model z rodziny BMW X.[frame src=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/11/BMW-X_2.jpg” link=”http://motoday.pl/wp-content/uploads/2014/11/BMW-X_2.jpg” target=”_self” width=”620″ height=”” alt=”Trzy generacje BMW X5″ align=”left” prettyphoto=”true”]

Źródło: BMW, Mototarget, Motoday