PODZIEL SIĘ

Jeszcze auto dobrze nie weszło do sprzedaży, a ilość zamówień przekroczyła możliwości produkcyjne na ten rok.

Tak jest w przypadku modelu specjalnego Abarth 695 Biposto. Jest to najszybszy Fiat 500, lub jak kto woli Abarth 500, jaki kiedykolwiek powstał. Zatem skąd jest czerpana ta moc?

Pod maską zamontowano tradycyjnie już silnik 1,4 T-JET. Tym razem wyciśnięto z niego 190 KM dostępnych przy 5500 obr./min. Maksymalny maksymalny moment obrotowy wynosi 250 Nm (przy 3000 obr./min.). Sama moc może nie powala, ale przy masie nie przekraczającej jednej tony, auto rozpędza się do 100 km/h w 5,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 230 km/h.

Abarth 695 Biposto to prawdziwa mała wyścigówka, którą w dodatku można jeździć po cywilnych drogach. Trzeba się będzie jednak przyzwyczaić do kilku mniej wygodnych elementów. Auto nie ma tradycyjnych pasów bezpieczeństwa. Zamiast tego wstawiono pasy szelkowe.[minigallery ids=”9343″ prettyphoto=”true”]

Biposto oznacza po włosku dwuosobowy.  Nazwa modelu jest adekwatna do tego, co znajduje się w środku. Znalazło się tam bowiem miejsce dla dwóch fotelu. Z tyłu znajduje się konstrukcja usztywniająca nadwozie.  Zamontowano również sportową, kłową skrzynię biegów z zewnętrznym sterowaniem oraz samoblokującym mechanizmem różnicowym oraz sprzęgło z samochodów wyścigowych. Elementem, który może utrudniać eksploatację codzienną jest brak możliwości otwarcia szyb. Z przodu znajdują się tylko dwa niewielkie otwierane otwory.

Za prowadzenie Abarth 695 Biposto odpowiada zawieszenie firmy Extreme Shox z możliwością regulacji trybów pracy. Z kolei doskonałe brzmienie zapewnił wydech firmy Akrapovic. Całość stoi na 18-calowych felgach sygnowanych przez firmę OZ.

W przeciwieństwie do Fiata 500, Abarth 500 i pozostałych modeli specjalnych, auto nie powstaje w fabryce w Tychach. Jest ono budowane w w niewielkiej Officine Abarth w Turynie.

Ile zatem kosztuje to stosunkowo niewielkie auto i czy można je kupić? Polskie ceny nie są jeszcze znane, jednakże we Włoszech kosztuje ono 39 tys. euro, czyli w przeliczeniu około 160 tysięcy złotych. Produkcja na najbliższe miesiące jest już wyprzedana. Pierwsi klienci otrzymają Abarth 695 Biposto w okolicy świąt Bożego Narodzenia.