PODZIEL SIĘ

Straty spowodowane ogromnym spadkiem wartości rubla spowodowały zamknięcie m.in. salonów Opla, Jaguara i Audi.

Koncerny zajmujące się sprzedażą aut spod marek Cadillac, Opel, Chevrolet Audi, Jaguar i Land Rover tymczasowo wstrzymały sprzedaż samochodów w Rosji, co ma związek z utratą wartości rubla.

Producenci starają się bowiem złagodzić skutki ponad 40-procentowego spadku wartości rubla, jaki jest notowany od czerwca tego roku. Ostatni raz Rosja przeżyła podobny do obecnego kryzys w 1998 roku. Przerwa w sprzedaży jest uzasadniona koniecznością zaktualizowania cen.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Rosjanie wykupywali z salonów drogie auta, traktując je, jako lokatę kapitału, jednakże z powodu załamania się rubla producenci nie zarabiali na tych transakcjach. W związku z tym część z nich postanowiła zawiesić sprzedaż. Koncern GM zajmujący się sprzedażą aut takich marek jak Cadillac, Opel oraz Chevrolet ogłosił tę decyzję 16 grudnia informując jednocześnie, że wszystkie auta zamówione do tego czasu zostaną sprzedane klientom w ustalonej wcześniej cenie. Tego samego dnia sprzedaż wstrzymało także Audi, a 3 dni później do grupy dołączył koncern Jaguar Land Rover. W dniach od 22 grudnia do 12 stycznia, w związku z planowaną przerwą świąteczną, Audi wstrzyma również produkcję w fabryce w Kałudze.

Szacuje się, że wraz z utratą wartości rubla firmy motoryzacyjne stracą w czwartym kwartale tego roku od 100 do 150 milionów euro. Jako przykład firma analityczna Ellinghorst podaje tu BMW twierdząc jednocześnie, że straty takich koncernów, jak Daimler, Volkswagen, Renault czy Hyundai Motor Co. mogą być o wiele większe.

Koncern Volkswagen na razie nie wstrzymał sprzedaży, ale jak poinformowali jego przedstawiciele, z niepokojem obserwują sytuację.

Źródło: Automotive News Europe, Motoday, Mototarget

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAcura NSX powraca. Debiut już niebawem
Następny artykułWielka akcja serwisowa u Nissana
Przemysław Ławrowski
Entuzjasta motoryzacji, fan czterech kółek i miłośnik podróżowania autem. Zwolennik spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu przy samochodzie lub na uprawianiu sportu. Jego drugą pasją jest rynek finansowy w tym giełda.
  • I będzie coraz więcej takich producentów…

  • Marek

    żonie po świętach marzyło się wyjechać z miasta na kilka dnia, odpocząć. teraz możemy się spakować do naszego verso i jechać na Obwód rabować stację paliw :d