PODZIEL SIĘ

Dowiedz się więcej o produkcji samochodów BMW w Chinach.

W 12 lat od rozpoczęcia produkcji chińska fabryka BMW w Shenyang wyprodukowała milionowy samochód. Jubileuszowe auto to limuzyna BMW serii 3 w przedłużanej wersji.

Samochody firmowane marką BMW są produkowane w Shenyang w północno-wschodnich Chinach od 2004 roku. Fabryka podlega spółce joint venture Brilliance China Automotive Holdings Ltd. i produkuje samochody na potrzeby rynku chińskiego. Dziś składają się na nie dwie hale montażowe – Dadong w północno-wschodnim Shenyang, gdzie wytwarzane jest BMW serii 5 w wydłużonej wersji oraz Tiexi w zachodnim Shenyang, mieszczącym się w prowincji Liaoning. Druga hala rozpoczęła pracę w roku 2012 roku. Tiexi ustanowiła nowe standardy jeśli chodzi i produkcję zrównoważoną i wydajną. W tej części fabryki powstają BMW X1, BMW serii 3 long, BMW serii 3 limuzyna i samochody ZINORO.

Fabryka Dadong-Tiexi ma łączną roczną zdolność produkcyjną sięgającą 300 000 sztuk aut. Niedługo wartość ta zostanie zwiększona do 400 000 samochodów. W ciągu kilku najbliższych lat BMW ma zamiar poszerzyć paletę produkcyjną wytwarzanych w Chinach modeli z dotychczasowych trzech do sześciu.

Inną częścią fabryki jest wydzielona hala produkcji silników, zaopatrująca Dadong i Tiexi w zespoły napędowe montowane w autach produkowanych w Shenyang. W budowie jest kolejna hala produkcyjna, większa, w której będzie również odlewnia. Jej rozruch przewiduje się na rok 2016.

Założona w roku 2003 spółka joint venture BMW Brilliance Automotive wytwarza i dystrybuuje samochody BMW w Chinach i prowadzi lokalne działania badawczo-rozwojowe. W ciągu ostatnich 5 lat BMW Group zainwestowała łącznie 2 mld euro w fabrykę w Chinach. Spółka zatrudnia ponad 14 000 pracowników, na 4 lata przed końcem obowiązywania kontraktu, BMW Group i Brilliance China Automotive Holdings Ltd. rozszerzyły zakres wiążącej je umowy o chińskiej spółce joint venture, zapewniając tym samym jeszcze mocniejsze więzy kooperacji. Nowa umowa obowiązywać będzie 10 lat, od 2018 do 2028 roku.

Źródło: BMW, Mototarget, Motoday

  • …ale czy to nadal ta sama niemiecka solidność co wcześniej ??