PODZIEL SIĘ

Oto najnowsze wyniki sprzedaży aut za rok 2014. Rywalizacja miedzy trzema koncernami jeszcze nigdy nie była tak zacięta.

Wszyscy producenci aut w końcu podsumowali rok 2014. Na pierwszym miejscu z największą liczbą sprzedanych pojazdów znalazła się Toyota. To piąty rok z rzędu kiedy japoński producent znajduje się na szczycie listy. W sumie Toyota sprzedała na całym świecie 10,23 mln samochodów, czyli o 3 procent więcej niż w 2013 roku. W skład całego koncernu wchodzą takie marki jak: Toyota, Lexus, Daihatsu i Hino.

Druga pozycja przypadła Volkswagenowi. Niemiecki producent sprzedał w sumie 10,14 mln, zatem niewiele mu brakuje do pozycji lidera. Warto jednak dodać, że Volkswagen posiada w ramach koncernu więcej marek niż Toyota, a mianowicie: VW, Audi, Porsche, Skoda, Seat, Lamborghini, Bentley, Bugatti oraz Scania. Co ciekawe, Volkswagen nie rezygnuje z ambitnych planów i już do 2018 roku chce wskoczyć na pierwszą pozycję.

Na trzecie miejsce zasłużył z kolei amerykański General Motors, który posiada takie marki jak Opel, Cadillac i Chevrolet. Udało mu się sprzedać 10 milionów aut. To pierwszy taki wynik tego producenta od założenia firmy. Co jednak interesujące, zanim Toyota stała się liderem sprzedaży, to właśnie GM królował w zestawieniu i to przez prawie 80 lat! Niestety nieco ponad 6 lat temu firmę dotknął ogromny kryzys finansowy, co wiązało się ze zwolnieniami tysięcy pracowników koncernu i zmniejszeniem liczby produkowanych samochodów. Później sporo pieniędzy w GM zainwestował rząd USA i jak widać po kilku latach pomoc państwa przynosi efekty.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLand Rover Defender w pożegnalnej wersji limitowanej
Następny artykułTo ostatnie Porsche 911 z silnikiem wolnossącym
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.
  • miaa

    I bardzo dobrze, toyota to solidna marka i nie dziwie sie ze ludzie chca je kupowac. dobra jakosc przede wszystkim. sama jezdze i moge polecic

  • M

    dla mnie również toyota jest od lat liderem samochodowym, obecnie mam hybrydę od nich i dobrze się nią jeździ )