PODZIEL SIĘ

Dziwna nazwa nowego modelu od Audi jest wynikiem konfliktu z Fiatem.

Audi wiele tygodni temu pokazało trzy koncepty, które miałyby poszerzyć gamę modelową TT. Pierwszy z nich to dwudrzwiowe TT Allroad. Niestety okazało się zbyt ciasne i podobne do TT Coupe. Druga propozycja to TT Sportback. Niestety tutaj również Audi stwierdziło, że model ten jest niepraktyczny, ponieważ pasażerowie tylnej kanapy mieliby za mało miejsca. Ponadto jest za wysokie, więc wchodzenie do niego również stanowiło problem, tak samo jak załadowanie czegokolwiek do bagażnika. Wysoki próg załadunkowy uniemożliwia w nim sprawne wrzucanie walizek.

Ostatecznie wygrała trzecia propozycja, czyli Audi TT Offroad, które teraz ma się nazywać TTQ. Jednak według nomenklatury Audi, auto powinno się nazywać Q4, ale ze względu na spór z Fiatem o nazwę, niemieckiemu producentowi trudno będzie ją przeforsować. Padło więc na Audi TTQ. – Nie mieliśmy wyboru, unikamy konfliktu z Fiatem. Przy okazji nie robimy zbyt dużego tłoku w gamie modelowej Q, a dodatkowo TT dostanie trochę powiewu świeżości – tłumaczy jeden z menadżerów w Audi, wypowiadający się anonimowo dla serwisu Automobile Magazine.

Czym więc będzie Audi TTQ? Czymś pomiędzy modelem Q3 a Q5. Najbardziej zbliżone do niego jest konkurencyjne BMW X4. Audi TTQ będzie zatem crossoverem, wysoko postawionym, ale przy okazji z niższym dachem niż w Q3, a także ze ściętym tyłem na wzór coupe. Wszystko po to, aby nadać mu bardziej agresywny wygląd niż mają tradycyjne SUV-y. W środku ma być też sporo miejsca, zarówno dla pasażerów jak i na bagaż. Auto dostanie także całkiem nową deskę rozdzielczą.

Pod maską będzie można znaleźć napęd hybrydowy, który połączy dwulitrowy silnik benzynowy o mocy ponad 290 KM i dwa motory elektryczne. Jeden będzie zintegrowany z przekładnią i wygeneruje dodatkowe 55 KM, a drugi z tylnym napędem. Ten z kolei doda około 115 KM. W sumie pod maską znajdzie się nie mniej niż 460 KM.

Poniżej przedstawiamy trochę zdjęć koncepcyjnego modelu Audi Offroad, na którym ma bazować produkcyjna wersja Audi TTQ.

[minigallery ids=”10356″ prettyphoto=”true”]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowa Kia Sorento. Poznaliśmy polskie ceny
Następny artykułNowy Volkswagen Tiguan dopiero w przyszłym roku
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.
  • szon

    wyglądem nie powala. Swoją drogą, premiery nowych modeli z modelem hybrydowym zdarzają się co chwila. Niezła ewolucja od czasu Priusa sprzed 20 prawie lat 🙂