PODZIEL SIĘ

Firma zakończyła swoją obecność w tej serii rajdów w 1999 roku po uzyskaniu tytułu mistrza świata.

Toyota wróci w 2017 roku do serii FIA World Rally Championship (WRC). Zespół wystartuje Yarisem WRC, zaprojektowanym i zbudowanym od podstaw w centrum technicznym w Kolonii.

Toyota Yaris WRC jest wyposażona w 1,6-litrowy turbodoładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa, o mocy 300 KM. Przez następne dwa lata producent będzie prowadził testy tego modelu, by w pełni przygotować go do powrotu do serii WRC. Samochód poddano już wstępnemu programowi testów na europejskich nawierzchniach asfaltowych i szutrowych.

Do tej pory Yarisa WRC testowało kilku młodych kierowców. Spośród nich został wybrany 27-letni Francuz Eric Camilli, który jako pierwszy weźmie udział w specjalnym programie szkolenia kierowców juniorów. Eric będzie uczestniczył w programie treningowym obok Stéphane’a Sarrazina, zwycięzcy Tour de Corse i kierowcy zespołu Toyota Racing w serii FIA World Eudurance Championship, a także Sebastiana Lindholma.

Toyota zakończyła swoją 25-letnią obecność w WRC tytułem mistrza świata w 1999 roku. Firma rozpoczęła udział w rajdach jeszcze pod nazwą Andersson Motorsport GmbH, którą zawdzięczała swojemu założycielowi, Ove Anderssonowi, zaś w FIA WRC wystartowała początkowo jako Toyota Team Europe. Przez ten czas zespół wygrał 43 rajdy, dzięki takim samochodom jak Celica Twincam Turbo, GT-Four i Corolla WRC. O sukcesie zespołu zdecydowali też legendarni kierowcy: Carlos Sainz, Juha Kankkunen i Didier Auriol.[minigallery ids=”10395″ prettyphoto=”true”]

Źródło: Toyota, Mototarget, Motoday

  • poter

    Coż w 2017 kiedy przepisy co do mocy samochodów zostaną zmienione , wszystkie oczy będe zwrocone na WRC , to bedzie bardzo dobry czas dla Toyoty aby uzyskać jak najlepsze wyniki w swoich występach , Makinen jako nowy szef zesoplu powinien pokierować swój team na szczyt.

  • Paweł

    Uuuu szykuje się porządne auto z ramienia Toyoty. Widac ostro szykują się do WRC skoro już w tym momencie Yaris zapowiada się tak ciekawie.