PODZIEL SIĘ

Zmiana przepisów spowodowała znaczący wzrost sprzedaży małych jednośladów.

W zeszłym roku miała miejsce zamian przepisów dotycząca uprawnień związanych z kierowaniem pojazdów. Ministerstwo wpadło na pomysł, aby każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B z minimum trzyletnim stażem, mógł prowadzić motocykl o pojemności do 125 ccm. Do tej pory do kierowania takim pojazdem było potrzebne prawo jazdy kategorii A1.

Zmiana prawa znacząco przyczyniła się do wzrostu sprzedaży motocykli w Polsce. PZPM podaje, że w lutym bieżącego roku w Polsce zarejestrowano 938 nowych jednośladów. Jest to najlepszy wynik osiągnięty w drugim miesiącu danego roku od 2005 r., czyli od momentu w którym Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego monitoruje rynek. Jest to rezultat ponad dwukrotnie większy od początku prowadzenia spisu. Co ważne, aż 61 procent zarejestrowanych nowych jednośladów posiadało jednostki napędowe o pojemności do 125 ccm.

Według PZPM najlepiej w Polsce sprzedają się motocykle marki Romet, których udało się sprzedać 458 sztuk. Drugie miejsce w rankingu sprzedaży przypadło Junakowi – 155 sztuk, a trzecie niemieckiemu BMW – 124 sztuki.