PODZIEL SIĘ

Volvo zaczyna montować nowe jednostki – mniejsze, ale za to o większej mocy.

Spore zmiany zachodzą w ofercie szwedzkiego producenta. Do sprzedaży wchodzi właśnie nowa jednostka diesla o oznaczeniu D5. W porównaniu do poprzedniej wersji silnika, zmniejszono z pięciu do czterech liczbę cylindrów. Mniejsza jest także pojemność, bowiem D5 ma zaledwie dwa litry zamiast 2,5-litra. To jednak nie oznacza mniejszej mocy, a wręcz przeciwnie. Teraz do dyspozycji będzie 225 KM, czyli o 10 KM więcej niż w poprzednio sprzedawanej jednostce.

To nie wszystkie zmiany na plus. Auto wyposażone w taki silnik dysponuje teraz maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 470 Nm w zakresie obrotów 1750-2500. Wiemy już, że nowy diesel w Volvo będzie oferowany w przynajmniej trzech modelach – drugiej generacji Volvo XC90 z napędem na cztery koła oraz modelach S60 i V60. Sedan jak i kombi będą sprzedawane z silnikiem D5 jedynie w konfiguracji z przednim napędem i ośmiostopniową, automatyczną skrzynią biegów. Dzięki takiemu połączeniu S60 ma przyśpieszać do 100 km/h w zaledwie 6,4-sekundy, czyli aż o sekundę szybciej niż w wersji ze starszym typem diesla.

Ponadto Volvo chwali się, że teraz nowe jednostki zadowolą się minimalnym spalaniem na poziomie 4 litrów. Ciekawe, jak będzie w praktyce.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOctavia RS 230 – dla miłośników sportu
Następny artykułArrinera Hussarya – tak powstaje polski supersamochód
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.