PODZIEL SIĘ

Janusz Kaniewski współtworzył takie projekty jak Ferrari California oraz Lancia Delta.

9 maja 2015 roku zmarł Janusz Kaniewski, wieloletni projektant Pininfariny i Ferrari, wykładowca w Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College of Art w Londynie. Miał 41 lat.

Janusz Kaniewski urodził się w 1974 w Warszawie. Ukończył Transportation Design w Istituto Europeo di Design w Turynie. Prowadził autorską pracownię designu, architektury, wizerunku i projektowania strategicznego w Warszawie. Pierwszy i jedyny nie-architekt w SARP. Doradca prezydenta Gdyni ds. estetyki miasta, kurator i współorganizator festiwalu Gdynia Design Days 2012; w czołówce rankingów najbardziej kreatywnych (Brief) i innowacyjnych (Forbes) osób w Polsce.

Janusz Kaniewski od 1999 projektował dla Ferrari i Pininfariny (m.in. Ferrari California i Lancia Delta). Był współautorem wielu współczesnych europejskich i azjatyckich samochodów oraz autorem m.in. butów narciarskich mistrza świata Hermanna Maiera, Stacji Roku 2012 Orlen w Gdańsku, szklanki piwa Żywiec, wystroju salonów Fiata, logotypu Ceramiki Paradyż, elektroniki Elzab, ciężarówek ekspozycyjnych firmy Koło, plakatu festiwalu Camerimage 2013. Współtworzył wizerunek Marlboro, wspierał designersko polskie firmy technologiczne, angażował się w promocję Made in Poland. Janusz Kaniewski był także twórcą kampanii społecznej dla ONZ przeciw wykorzystywaniu pracy dzieci.

18 października 2013 roku odbyła się premiera jego książki pt. Design.

Źródło zdjęcia: Magdalena Rodziewicz (materiały prasowe)

Źródło treści: januszkaniewski.com, Mototarget.pl