PODZIEL SIĘ
prędkość

Ze względu na konwencję wiedeńska jadąc na urlop samochodem nie powinniśmy być za granicą karani za nieodpowiednie wyposażenie samochodu. Warto jednak wiedzieć, co należy posiadać w pojeździe wybierając się w podróż, aby policja nie mogła się do nas przyczepić. Dobrze również zwrócić uwagę na różnice w ograniczeniach prędkości. Okazuje się, że poza Niemcami, tylko u nas legalnie pojedziemy 140 km/h na autostradzie, z kolei w Austrii na zwykłej drodze poza terenem zabudowanym możemy się rozpędzić do 100 km/h. To jednak nie wszystkie różnice.

Według konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 roku, policja nie ma prawa karać zagranicznego kierowcy za brak elementów wymaganych w danym kraju, z którego pochodzi zatrzymująca go policja, jeżeli jego wyposażenie jest zgodne z wymogami panującymi w rodzimym państwie. Nie zawsze uda nam się jednak to wytłumaczyć policjantowi, dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w innych krajach europejskich. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć wybierając się samochodem na urlop za granice.

Wcześniej jednak przypomnijmy sobie, co powinniśmy mieć w samochodzie w Polsce. Do obowiązkowego wyposażenia należy zaliczyć trójkąt ostrzegawczy posiadający homologację oraz gaśnicę z aktualnym terminem ważności. Kamizelka odblaskowa, czy apteczka należą do zalecanych, a nie obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że od 31 sierpnia 2014 roku, noszenie kamizelki odblaskowej przy poruszaniu się po drodze po zmroku poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma chodnika, jest obowiązkowe. Maksymalny mandat za nieprzestrzeganie tego nakazu to 500 złotych. Do zalecanych elementów wyposażenia zalicza się również takie oczywiste rzeczy, jak koło zapasowe lub dojazdowe, klucz do kół oraz lewarek.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

Jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych Polaków, na który wybieramy się własnym samochodem jest Chorwacja. Udając się w podróż musimy pokonać co najmniej 1000 km i nie mniej niż 5 krajów (licząc z państwem docelowym). W Chorwacji obowiązkowo należy mieć w samochodzie apteczkę, komplet żarówek oraz kamizelkę odblaskową. Podobnie jest w Czechach i Słowenii. Jednym z najbardziej rygorystycznych pod tym względem krajem jest Słowacja. Tam wymagana jest nie tylko apteczka, kamizelka czy trójkąt ostrzegawczy. Musimy mieć ze sobą również żarówki, bezpieczniki, linkę holowniczą, podnośnik, koło zapasowe, lewarek oraz klucz do kół. Nie ma tam za to obowiązku posiadania gaśnicy.

obowiązkowe wyposażenie auta
obowiązkowe wyposażenie auta

Jadąc do Niemiec musimy ze sobą mieć kamizelkę odblaskową, apteczka z gumowymi rękawiczkami oraz trójkąt. Te same elementy należy posiadać wybierając się do Francji. Warto wspomnieć, że nie ma już obowiązku posiadania alkomatu we Francji. Przepis ten był w mocy tylko w 2012 roku. Z kolei we Włoszech do obowiązkowego wyposażenia należy kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy.

Co z obowiązkiem jazdy na światłach? Warto wiedzieć, że wiele krajów wycofało się z tego obowiązku i jazda całą dobę przy włączonych światłach mijania lub dziennych (w ciągu dnia) jest tylko zalecana. Tak jest we Francji, Holandii, Niemczech, Austrii.

Ograniczenia prędkości za granicą

W przypadku wyjazdów zagranicznych nie sposób nie wspomnieć o ograniczeniach prędkości w innych krajach. Jadąc na urlop korzystamy przede wszystkim z autostrad. Najważniejszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć, to fakt, że dozwolona prędkość 140 km/h na autostradzie występuje tylko w Polsce. W Niemczech na autostradach nie ma ograniczenia prędkości, oczywiście o ile znaki nie wskazują inaczej, a większość pozostałych krajów posiada ograniczenie do 130 km/h. Dotyczy to Chorwacji, Słowenii, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Włoch oraz Holandii. W Belgii maksymalna prędkość na autostradzie to 120 km/h.

ograniczenia prędkości w UE.png

Różnice dotyczą nie tylko autostrady, ale także zwykłych dróg w terenie niezabudowanym. W krajach takich jak Chorwacja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Włochy, Francja i Belgia ograniczenie jest identyczne, jak w Polsce (do 90 km/h). Z kolei w Niemczech oraz Austrii dozwolona prędkość to 100 km/h, a w Holandii 80 km/h. W przypadku terenu zabudowanego ograniczenie w zasadzie jest jednolite w całej Europie (50 km/h).

 • Wojtek

  A to nasza apteczka skompletowana przez lekarza rodzinnego: http://crolove.pl/apteczka-na-wakacje/

 • Bardzo przydatny wpisik na wakacje i ciesze się że nie ominęliście potrzeby posiadania tych niby głupich żaróweczek np w Czechach. PLUSIK 😉
  Pozdrawiam Transport Ciężarowy Wrocław

 • Super przydatny artykuł. Nareszcie wszystko w jednym miejscu.

 • Super! Przydatne dane szczególnie dla początkujących. Za granicą trzeba uważać, bo chwila rozkojarzenia drogo kosztuje.

 • Wyciagarkinet

  Bardzo przydatny artykuł, przyda się zwłaszcza w okresie wakacyjnym. To ciekawe, że poza Niemcami mamy najwyżej postawiony próg ograniczenia prędkości w całej europie.

  _________________
  http://www.wyciagarki.net/

 • Fajny artykuł można tylko dodać że za granicą kary za przekroczenie prędkości są zazwyczaj dużo wyższe i możemy być niemiło zaskoczeni.

  ____________________
  http://activetrans.eu/blog