PODZIEL SIĘ
Bentley EXP 10 Speed 6

Bentley Barnato to sportowe auto z najwyższej półki.

Jak podaje serwis AutoExpress, Bentley przygotowuje całkiem nowe auto, które będzie się nazywać Barnato. Nowy model już ma zarejestrowany znak towarowy i ma być przedstawicielem segmentu dwumiejscowych sportowych aut typu coupe. Projekt bazuje na koncepcyjnym modelu EXP 10 Speed 6, który został pokazany rok temu przez brytyjskiego producenta. Bentley Barnato pojawi się w sprzedaży dopiero w 2019 roku.

Nazwa Barnato nie jest przypadkowa. Bentley zdecydował się uhonorować Woolfa Barnato – byłego prezesa firmy, który nie tylko świetnie zarządzał marką, ale startował w wyścigu 24 Le Mans, kończąc go na podium w roku 1928, 1929 oraz 1930. Znany był jako jeden z Bentley Boys i zaliczał się do grona nielicznych, którzy wygrywali niemal każdy wyścig 24 Le Mans, w którym startowali.

Barnato ma być autem, które pomieści tylko dwie osoby i będzie sprzedawane równolegle z modelem Continental GT, które ma cztery miejsca. Jego cena powinna zatem oscylować w granicach 130 tysięcy funtów. – Odpowiedź klientów na pokazany prototyp EXP 10 Speed 6 była fenomenalna. Chcemy więc zatem przekuć ten projekt w rzeczywistość – mówił rok temu obecny szef koncernu Wolfgang Dürheimer. – Teraz inwestujemy bardziej niż kiedykolwiek. Nasi ludzie i produkty do klucz do naszej przyszłości – dodał wtedy zarządzający Bentley’em. Firma zaplanowała, że do 2020 roku podwoi sprzedaż swoich aut, czyli osiągnie wynik 20 tysięcy sztuk. Rozszerzenie gamy modelowej jest zatem nieuniknione.

Bentley EXP 10 Speed 6 - środek
Bentley EXP 10 Speed 6 – środek

Coraz więcej premier Bentley’a

Dziennikarze serwisu AutoExpress podają, że jeszcze przed wypuszczeniem modelu Barnato, może się ukazać inne auto marki Bentley. Mowa o wersji coupe SUV-a Bentayga, która jeszcze w tym roku ma pojawić się na rynku, konkurując między innym z BMW X6M. Co więcej, spekuluje się jeszcze o jednym modelu – mniejszym SUV-ie na wzór Audi Q5.

W przyszłości branżę motoryzacyjną czekać może zalew aut od Bentley’a. Firma ta zaczyna iść mocno z duchem obecnych trendów, ale jak pokazuje przykład Porsche i modelu Cayenne, może to się opłacać. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat zobaczymy nie tylko kilka wersji SUV-ów Bentley’a oraz nowe coupe, ale także pojazd elektryczny. Wolfgang Dürheimer już wcześniej podawał, że firma przygląda się pojazdom zasilanym bateriami, które mogłyby konkurować chociażby z Teslą Model S czy nadchodzącym Porsche Mission E (niemiecki samochód ma się ukazać w 2020 roku).

EXP 10 Speed 6 - przód
EXP 10 Speed 6 – przód