PODZIEL SIĘ
Toyota Prius Plug-in Hybrid

Pod koniec tego roku zadebiutuje Toyota Prius Plug-in Hybrid, czyli druga generacja jedynej hybrydy Toyoty ładowanej z gniazdka. W ofercie nowego modelu znajdą się panele fotowoltaiczne, które ograniczą zużycie paliwa o kolejne 10%.

Panele słoneczne w nowym Priusie Plug-in Hybrid zostaną umieszczone na dachu. Dzięki temu auto będzie jeszcze bardziej wydajne, bowiem baterie fotowoltaiczne naładują akumulatory nawet w czasie postoju i zmniejszają zużycie paliwa o około 10%, wydłużając czas jazdy w trybie elektrycznym. Na początek solarna wersja Priusa Plug-In Hybrid trafi do Japonii i Europy.

Panele słoneczne będą nie tylko wydłużały zasięg auta w trybie elektrycznym, ale także zasilą akcesoria, takie jak system multimedialny, nawigacja, klimatyzacja, elektryczne szyby czy światła. Koji Toyoshima, główny inżynier Priusa i Priusa Plug-in Hybrid, zapowiedział, że japoński koncern ma w planach wprowadzenie fotowoltaiki także do innych aut hybrydowych marki.

Jedyna Toyota ładowana z gniazdka

Prius Plug-in Hybrid drugiej generacji zadebiutuje w salonach pod koniec roku. W Japonii model otrzyma nazwę Prius PHV, a w Stanach Zjednoczonych Prius Prime. Auto zostało zaprezentowane po raz pierwszy na targach w Nowym Jorku w marcu. Jedyna hybryda ładowana z gniazdka w ofercie Toyoty będzie miała zasięg w trybie elektrycznym do 50 km i rozpędzi się do 135 km/h bez uruchamiania silnika benzynowego. Średnie zużycie paliwa wyniesie 1,4 l/100 km, a emisja CO2 32 g/km. Dla porównania – standardowy Prius zużywa średnio 3,3 l/100 km paliwa i emituje 76 g/km dwutlenku węgla.

Nowy model został zbudowany na platformie TNGA, podobnie jak Prius i crossover C-HR. Oba Priusy łączy także nowa generacja napędu hybrydowego, który w Priusie Plug-in Hybrid został rozbudowany o większe baterie i panel ładowania z zewnętrznego źródła.

Toyota Prous Plug-in Hybrid tył
Toyota Prous Plug-in Hybrid tył
  • jakub

    Z tak niskim spalaniem wapie czy konkurencja bedzie w stanie go przebic. Prius jest juz legenda a bedzie jeszcze bardziej ekologiczny, jednak koncern nie próżnuje.

  • czarek

    najnowszy prius potrafi zejść ze spalaniem poniżej 3l a z tymi panelami solarnymi to pełny bak starczy na o wiele wiele dłużej

  • Niemcy wprowadzają wielkie dotacje do aut na prąd. W Polsce zapewne możemy się spodziewać wielkich dotacji dla aut na węgiel