PODZIEL SIĘ
Arrinera Hussarya GT

Niektórzy zdążyli już zapomnieć o polskim projekcie. Okazuje się jednak, że ten ma się dobrze i w miniony weekend Arrinera Hussarya GT uczestniczyła w wyścigu Michelin Supercar Run w trakcie popularnej imprezy Goodwood Festival of Speed w Wielkiej Brytanii.

Goodwood Festival of Speed dobiegł końca. Była to świetna okazja dla producentów najnowszych i zarazem najszybszych aut na świecie, aby pokazać najnowsze pojazdy. Wykorzystała to polska firma, która zaprezentowała model Arrinera Hussarya GT w trakcie wyścigu organizowanego przez Michelin. Auto pięciokrotnie przejechało trasę HillClimbe, czego dowodem jest poniższy materiał wideo.

Niestety nie obyło się bez wpadki. Zaraz pod materiałem wideo publikujemy jeden z nieudanych startów – auto przejechało zaledwie kilka pierwszych metrów. Niestety nie wiadomo, co było przyczyną problemu podczas Michelin Supercar Run. Można to jednak producentowi wybaczyć, bowiem projekt nie jest finalnie ukończony i zapewne wymaga jeszcze dopracowania (źródło materiału wideo: PremiumMoto TV).

Przejazd Arrinera Hussarya GT w trakcie festiwalu prędkości w Goodwood:

Wpadka Arrinera Hussarya GT w trakcie festiwalu prędkości w Goodwood:

Polacy po raz pierwszy w historii brali udział w Goodwood Festival of Speed z własnym projektem auta. Wydarzenie to miało więc nie tylko wymiar promocyjny, ale i symboliczny dla polskiej myśli technicznej i motoryzacji. Pod tym względem jest czym się chwalić. Auto ma karoserię wykonaną z włókna węglowego oraz klatkę ze specjalnej stali używanej w samochodach startujących w popularnych sportach motorowych. Elementy aerodynamiczne zostały zaprojektowane przez profesora Janusza Piechnę z Politechniki Warszawskiej i szlifowane dalej w tunelu aerodynamicznym MIRA w Wielkiej Brytanii.

Arrinera Hussarya GT jest obecnie zbudowana według specyfikacji FIA GT, ma więc silnik V8 o pojemności 6,2-litra i moc od 420 do 650 KM, w zależności od potrzeby konfiguracyjnej. Moc przekazywana jest na tylne koła za pośrednictwem sekwencyjnej skrzyni biegów Hewland LLS. Hamulce mają tarcze o średnicy 380 mm i zaciski typu monoblok, wspomagane przez wyścigowy system ABS od Boscha. Polski producent z okazji uczestnictwa auta w festiwalu w Goodwood przygotował specjalny kolor auta, przypominający odcień błękitu stosowany w legendarnych Spitfire’ach.

Wersja cywilna auta ma trafić do sprzedaży prawdopodobnie w czwartym kwartale 2017 roku.

Arrinera Hussarya GT – galeria zdjęć z wyścigu Michelin Supercar Run: