PODZIEL SIĘ
Jeep Compass 2017
Jeep Compass 2017

Mniejszy brat Cherokee trafi do sprzedaży w przyszłym roku. Czym się wyróżni nowy Jeep Compass?

Jeep oficjalnie ogłosił nową wersję modelu Compass, którego produkcja już ruszyła w fabryce w Brazylii. Auto będzie dostępne w salonach w pierwszym kwartale przyszłego roku, a jego debiut zaplanowany jest na tegoroczny Salon Samochodowy w Los Angeles w listopadzie. Nowy Jeep Compass zastąpi dwa modele – poprzednią wersję Compassa oraz Jeepa Patriota, którego koncern kończy produkcję (wersja z roku 2016 będzie ostatnią dla Patriota).

Nowy Jeep Compass pozycjonowany będzie w katalogu Jeepa pomiędzy modelem Renegade a Cherokee. Widać to po wyglądzie i gabarytach auta, które przypomina swojego większego i starszego brata. Jeep odszedł od ciężkiej i kanciastej stylistyki, stawiając na bardziej opływowe kształty i nowoczesny wygląd. Przekłada się to nie tylko na wizualny odbiór samochodu, ale również jego aerodynamikę – Jeep podkreśla, że nowy Compass jest najbardziej aerodynamicznym autem w historii firmy – współczynnik oporu powietrza wynosi 0,35 Cd.

Producent nie podał jeszcze oficjalnie wymiarów Compassa, ale portal Green Car Report twierdzi, że będą one następujące: 4,42 m długości, 1,82 m szerokości i 1,65 m wysokości. Jeśli faktycznie tak będzie, to nowy Jeep Compass pod względem wielkości znajdzie się pomiędzy Nissanem Qashqaiem a Mazdą CX-5. Autko ma też mieć całkiem spory bagażnik jak na kompaktowego SUV-a. Jego pojemność to 410 litrów.

Co interesujące, Jeep zapowiedział, że auto oprócz wielu najnowszych rozwiązań z zakresu technologii i bezpieczeństwa, ma także dostarczać klientom “otwartą na powietrze wolność”. Raczej wątpimy, aby tutaj chodziło o wersję cabrio ze składanym w całości dachem – stawiamy bardziej na zwykły otwierany.

Nowy Jeep Compas – cena i dostępność

Nadal pod znakiem zapytania jest gama silnikowa, ale niemal pewne jest, że Jeep skorzysta z rozwiązań znanych z całego koncernu FCA (między innymi dwulitrowe benzyniaki). Wiemy jedynie, że do wyboru będzie około 17 różnych jednostek. Auto jest już produkowane w brazylijskim mieście Pernambuco, ale do sprzedaży trafi nie tylko w Ameryce Południowej. Jeep zapowiada, że nowy Compass to globalny model, który będzie sprzedawany w 100 krajach na całym świecie. Póki co poznaliśmy cenę na rynku amerykańskim – ta ma wynosić około 30 tys. dolarów, czyli w granicach 120 tys. złotych. Trudno jednak przewidzieć, na ile zostanie wyceniony ten model w Europie.

  • Mark

    Coś czuję, że w terenie się nie sprawdzi…

  • Wizualnie zapowiada się całkiem dobrze, ciekawe, jak będzie zachowywał się w terenie..