PODZIEL SIĘ
auto elektryczne
auto elektryczne

Jak wynika z informacji do których dotarł Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Energii pracuje nad projektem, który wprowadzi strefy niskooemisyjne w miastach.

Już niedługo powinniśmy zapoznać się z efektami konsultacji społecznych w ramach “Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych”. DGP podaje, że w dokumencie zawarta jest propozycja na wprowadzenie stref niskoemisyjnych w miastach, co w praktyce da wjazd do centrum jedynie pojazdom elektrycznym. Władze samorządowe niektórych miast już zaczynają zastanawiać się nad tym, w jaki sposób przygotować się do zmian. W Krakowie na przykład ma zostać wykonana analiza, która pozwoli określić zasięg strefy. Wykluczone z zakazu wjazdu, byłby jednak pojazdy mieszkańców tejże strefy.

Nie da się jednak ukryć, że samorządom zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Energii będą na rękę. Od dawna duże miasta starają się ograniczyć ruch w centrach, a nowe przepisy skutecznie im to ułatwią. Pytanie, co stanie się na przykład ze starym taborem komunikacji miejskiej? Zostanie wyłączony z obowiązku przestrzegania norm emisji spalin? A może miasta będą starały się o dopłaty na wymianę autobusów? Na te pytania nie ma jeszcze odpowiedzi, ale zdaje się, że wprowadzanie ograniczeń dla pojazdów w centrach miast jest nieuniknione.

W dokumencie, o którym wspomina Dziennik Gazeta Prawna, zapisane są też cele związane z rozwojem sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych, obniżka akcyzy i VAT na tego rodzaju auta oraz specjalne dopłaty.

 • Harry

  Ja jestem za, akurat jeżdżę po Warszawie hybrydowym Avensisem, więc dla mnie to nawet byłoby lepiej, więcej miejsca. Myślę, że z czasem ludzie też by się przekonali.

  • rajmondas

   Warto popierać takie rozwiązania. Auta hybrydowe na miejskie warunki są idealne. Ja też jeżdżę hybrydą po naszej stolicy. Mam Priusa i bardzo dobrze się sprawuje.

 • Krzysztof414

  W dużych miastach transport pracowników powinien być organizowany przez pracodawców. W jednym samochodzie może zmieścić się max. 5 osób, natomiast w jednym autokarze blisko 50. Można sobie wyobrazić jaka to ulga dla środowiska, gdy zamiast 10 samochodów, jedzie tylko 1 autobus.