PODZIEL SIĘ
toyota-avensis
toyota-avensis

Japoński producent zastanawia się nad rezygnacją z produkcji Toyoty Avensis. Są duże szanse, że model ten zostanie zastąpiony SUV-em.

Autoexpress podaje, że przyszłość Avensisa jest pod sporym znakiem zapytania. Johan van Zyl, szef europejskiego oddziału Toyoty, w rozmowie z dziennikarzami serwisu przyznał, że firma musi się zastanowić, czy dalej będzie kontynuować produkcję auta dla segmentu limuzyn klasy D.

Przyglądamy się rynkowi, zadając różne pytania. Jesteśmy w tej chwili zadowoleni z Avensisa i według nas produkt radzi sobie dobrze. Ale zastanawiamy się, czy następnym krokiem powinna być limuzyna segmentu D czy coś innego – komentuje na łamach Autoexpressu Johan van Zyl.

Serwis zauważa, że sprzedaż Toyoty Avensis od kilku lat spada. Bardzo podobna sytuacja jest w przypadku aut tego segmentu od innych producentów (wyjątkiem są limuzyny klasy premium). Kierowcy przesiadają się bowiem do SUV-ów i akurat w tym segmencie Toyota notuje wzrosty. Coraz bardziej popularne są także modele hybrydowe od Japończyków.

Segment D wyparty przez SUV-y

Toyota nie byłaby pierwszym producentem, który rezygnuje z limuzyny segmentu D w Europie. Honda nie sprzedaje już Accorda, tak samo jak Nissan modelu Primera. Ostatnio także Citroen wycofał się z modelu C5 w Wielkiej Brytanii, co może zwiastować koniec tego auta w całej Europie (obecna wersja jest na rynku od 2008 roku i nadal nie widać zapowiedzi następcy).

Zastanawiające jest, jakim modelem Toyota zastąpi Avensisa? Obecnie jeśli chodzi o SUV-y i auta terenowe, japoński producent oferuje nową wersję RAV4 oraz Land Cruisera. Niedawno do polskich salonów wjechał też model CH-R – mniejszy od RAV4 crossover. Powoli w gamie modelowej Toyoty robi się więc ciasno od SUV-ów.

 • pikuś

  raczej wątpię, żeby zbliżał się koniec avensisa. to porządny model, który ma swoich zwolenników. z resztą jest pakowny i porządny. bez problemu można mu zaufać. zawsze dowiezie na miejsce.

  • Może i model jest porządny, ale trend też znany. Liczą się słupki sprzedaży i opłacalność produkcji. Skoro szef europejskiego oddziału wspomina, że koncern się zastanawia co dalej zrobić z Avensisem, to widocznie jest coś na rzeczy.

   • GH

    Produkcja Avensisa, ma być wygaszana około połowy tego roku.
    Pozdrawiam z Burnaston

 • Lugio

  Wątpię, żeby zaprzestali produkcji tak dobrego auta na które ciągle są nowi klienci. Być może coś zmienią udoskonalą, ale nie wierzę w całkowite zaprzestanie produkcji. Tak samo Corolla stare kultowe i bezawaryjne auto, choć ma już tyle lat cały czas się sprzedaje a Toyota ciągle na nim zarabia. Mnie Avensis podoba się bardziej od Corolli, więc troszkę ciężko mi w to uwierzyć.