PODZIEL SIĘ
Ford Mustamg
Ford Mustamg

Amerykański producent idzie mocno z duchem czasu.

W trakcie technologicznych targów CES Ford podał, że ma zamiar uzupełnić gamę pojazdów o modele bardziej przyjazne środowisku. W planach jest hybrydowy Mustang, pick-up F150 także jako hybryda, hybrydowy Transit oraz w pełni elektryczny SUV (nazwy jeszcze nie znamy). Ponadto Ford chce też wyprodukować autonomiczny samochód, który ma zaspokoić masowego odbiorcę. Wszystkie te modele wkroczą na rynek do 2021 roku.

To jednak nie wszystko, co zamierza zrobić Ford w najbliższych latach, aby jego gama pojazdów emitowała mniej szkodliwych substancji do środowiska. Targi CES 2017 były dobrą okazją, aby przekazać, że firma w najbliższych pięciu latach wyprodukuje 7 z 13 planowanych globalnych elektrycznych pojazdów. Jest to część większego planu inwestycyjnego, na który Ford przeznaczy 700 mln dolarów. Pieniądze te pójdą na stworzenie nowej fabryki dla wspomnianych aut. W nowym miejscu, gdzie powstawać będą pojazdy, pracę znajdzie 700 osób. W sumie Ford wyda aż 4,5 mld dolarów na cały program związany z elektrycznymi samochodami.

Jedną z ciekawszych zapowiedzi jest deklaracja producenta na temat w pełni elektrycznego małego SUV-a, który będzie całkiem nowym autem, a nie kolejną wersją znanego modelu z silnikiem elektrycznym. Nowy mały SUV ma być w sprzedaży od 2020 roku w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji.

Amerykański producent pracuje też nad bezprzewodowym ładowaniem dla samochodów elektrycznych, które ma być tak samo proste jak zaparkowanie auta.

Hybrydowy Ford Mustang

Hybrydowy Mustang ma się pojawić w sprzedaży w okolicach 2020 roku. Napędzać go będzie silnik czterocylindrowy Ecoboost o pojemności 2,3-litra, wspomagany motorem elektrycznym. Ford podkreśla że jego moc będzie większa od tradycyjnego V8. Warto nadmienić, że wspomniany Ecoboost jest już obecnie montowany w Fordach Mustangach, ale bez połączenia z silnikiem elektrycznym.

Plany Forda wyglądają niezwykle interesująco i pewnie dla wielu fanów motoryzacji dość kontrowersyjnie. Zwłaszcza jeśli mówimy o Mustangu. Nie da się jednak ukryć, że Ford chce rywalizować z innymi producentami, którzy także coraz mocniej zmieniają gamę modelową nastawioną na auta z napędem elektrycznym oraz hybrydowym. Jak widać, nawet amerykański producent, który niegdyś słynął z mocnych i paliwożernych silników, także zdecydował się przełamać.

ŹRÓDŁOFord
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkoda Octavia 2017. Nowy polski cennik startuje od 66 670 zł
Następny artykułAudi Q8 na zdjęciach szpiegowskich
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.