PODZIEL SIĘ
Kara za brak OC
Kara za brak OC

Rok 2017 będzie kolejnym, w którym kierowcy zostaną karani bardziej surowo niż dotychczas. Rosną kary za brak polisy OC samochodu.

Nowe przepisy nakładają karę za brak OC pojazdu osobowego w wysokości 4000 złotych (wzrost o 300 złotych w porównaniu do 2016 roku). To najwyższa kwota, która będzie egzekwowana w stosunku do właściciela pojazdu, zwlekającego z zapłatą za polisę minimum 14 dni. Jeśli spóźnimy się zapłacić za OC od 3 do 14 dni, wtedy kara wyniesie 2000 złotych. Natomiast zwłoka poniżej 3 dni, będzie nas kosztować 800 złotych. Od razu uprzedzamy – każdy pojazd, nawet ten który stoi nieużywany w garażu lub warsztacie, musi mieć wykupioną polisę OC. Co więcej, kara na właściciela auta zostanie nałożona od razu, kiedy do systemu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów, nie wpłynie potwierdzenie przedłużenia polisy. Oczywiście kierowca jest zwolniony z opłaty w momencie sprzedaży auta i jego wyrejestrowania. Natomiast jak widać, obecnie kara za brak polisy OC jest stosowana nie tylko w momencie kontroli policyjnej.

Dzięki elektronicznemu systemowi działającemu w ramach UFG, w ciągu 12 miesięcy ukarano aż 80% z 85 tys. osób oznaczonych jako te, które nie zapłaciły składki OC. Fundusz zyskał dzięki temu 55 mln złotych.