PODZIEL SIĘ
Autonomiczne BMW Serii 5 2
Autonomiczne BMW Serii 5 2

“Radość z jazdy” niebawem będzie oznaczać coś zupełnie innego.

BMW w trakcie technologicznych targów CES zaprezentowało BMW Serii 5 z opcją autonomicznej jazdy. Pojazd nie potrzebuje już kierowcy, aby poruszać się pod drogach. Na chwilę obecną, autonomiczne BMW Serii 5 jest prototypem, ale biorąc pod uwagę szybki postęp technologiczny w branży motoryzacyjnej, zapewne w ciągu najbliższych kilku lat doczekamy się wersji produkcyjnej.

BMW w momencie prezentacji nie zdradziło szczegółów odnośnie tego, jak dokładnie działa autonomiczna “piątka”, ale niemal pewne jest, że korzysta z różnego rodzaju kamer, sensorów, specjalnego oprogramowania z mapami oraz systemów wspomagania kierowcy. To standard w przypadku pojazdów, które w ten sposób poruszają się po drogach.

Autonomiczne BMW Serii 5
Autonomiczne BMW Serii 5

Jak to na limuzynę przystało, w przypadku BMW Serii 5 pasażer (bo chyba w tej sytuacji to właściwsze słowo niż kierowca), może liczyć na pełen komfort. W trakcie jazdy w trybie autonomicznym przyciemniane są szyby oraz światła w środku pojazdu, aby pasażer mógł maksymalnie się odprężyć i skupić na przykład na oglądaniu filmów z wbudowanej aplikacji Amazon Prime lub szukaniu informacji w internecie.

Autonomiczne BMW Serii 5
Autonomiczne BMW Serii 5

Co więcej, auto samo znajdzie wolne miejsce parkingowe i zaparkuje, a posiadacz pojazdu nawet nie musi być w środku w trakcie wykonywania manewru. Następnie po powrocie na przykład z zakupów z centrum handlowego, BMW Serii 5 zareaguje na komendę wydaną przy użyciu smartfona lub kluczyka i wyjedzie z parkingu, podjeżdżając po kierowcę.

Autonomiczne BMW Serii 5
Autonomiczne BMW Serii 5