PODZIEL SIĘ
Tor Top Gear
Tor Top Gear

To koniec toru Top Gear, na którym Stig testował najszybsze samochody świata.

Hrabstwo Surrey, w którym znajduje się lotnisko Dunsfold Aerodrome z torem Top Gear, wydało zgodę na budowę w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego. Zamiast toru planowana jest budowa ok. 1800 domów, szkoły, centrum zdrowia oraz innych obiektów, które przysłużą się nowym mieszkańcom.

Jak podaje rzecznik stacji BBC, która odpowiada za Top Gear, zmiany związane z torem nie będą miały wpływu na kręcenie programu w najbliższej przyszłości. Co to dokładnie oznacza? Zapewne minie jeszcze sporo czasu, zanim ekipa Top Gear będzie musiała się wyprowadzić z lotniska z torem. Być może dopiero po kilku sezonach konieczna będzie zmiana lokalizacji. Jak podkreśla lokalny radny Peter Isherwood na łamach Daily Star, w regionie znajdzie się sporo innych nieużywanych lotnisk, które Top Gear może wykorzystać.

Tor Top Gear jest ikoną programu, którego ekipa dziennikarzy wykorzystywała od 15 lat. Jednak pierwsze plany dotyczące budowy nowego osiedla w jego miejscu, pojawiły się już 2006 roku. Wydawca show nie powinien być zatem mocno zaskoczony decyzją o budowie. Dopiero teraz udało się jednak dopiąć odpowiednie zezwolenia i umowy.

Na torze auta testował przede wszystkim Stig, ale także Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May oraz pozostali dziennikarze, którzy od najnowszego sezonu zastąpili wymienioną trójkę. Na torze rywalizowały również ze sobą gwiazdy kina i estrady, które w ramach Top Gear, starały się wykręcić jak najlepszy czas na torze.