PODZIEL SIĘ
Toyota
Toyota

Samochód sam doradzi, którą trasę wybrać, jakie miejsce odwiedzić oraz zredukuje liczbę wypadków do zera.

Kolejne spojrzenie w przyszłość. Toyota pokazała najnowszy prototyp o nazwie Concept-i, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do komunikowania się z kierowcą i otoczeniem. AI dostało od japońskiego producenta nazwę Yui i w zasadniczy sposób ma uprzyjemnić życie właścicielowi oraz zadbać o bezpieczeństwo. Według Toyoty, dzięki takim pojazdom możliwe będzie zredukowanie liczby wypadków do zera. Zacznijmy jednak od początku.

Po pierwsze auto będzie zapamiętywać trasy przejazdu, godzinę oraz ogólny harmonogram z jazdy. Dzięki temu będzie wiedziało, gdzie w danym momencie chcemy się udać, ewentualnie doradzi miejsca do odwiedzenia. Co więcej, auto będzie cały czas monitorować nasze zachowanie, sprawdzając na jakie elementy otoczenia lub miejsca zwracamy szczególną uwagę. Jeśli kilka razy na tej samej trasie przejedziemy koło sklepu z biżuterią i spojrzymy w jego stronę, to kto wie, czy nie doradzi nam zakupu prezentu dla żony.

Toyota
Toyota

Toyota Concept-i za pomocą dźwięków, świateł i innych sygnałów, będzie sygnalizowała niebezpieczeństwo albo przekaże światu zewnętrznemu informacje. Przykład? Odpowiednie oświetlenie na zewnątrz auta będzie sugerować przechodniom, czy auto prowadzone jest w trybie autonomicznym czy też kierowca przejął stery. Ponadto może też wyświetlać różne komunikaty na panelu z tyłu oraz na drzwiach. Co powiecie na napis “Dzień Dobry” w momencie podchodzenia do pojazdu? Albo mrugnięcie jednym światłem z przodu w momencie przepuszczania pieszego na pasach? Niby detal, ale może przyczynić się do chociażby krótkiego poprawienia nastroju pasażera lub osób dookoła pojazdu.

W środku znajdziemy cztery niezależne fotele, więc każdy pasażer powinien podróżować komfortowo. Drzwi otwierają się do góry, ale po stronie pasażera znajdziemy tylko jedne. Trzecie drzwi są tylko za kierowcą. To coś na wzór modelu Hyundai Veloster.

  • Korniszon

    Śmiesznie, mój mąż zawsze mówi, że toyota jest dla niego najlepszym kompanem podróży, bo nie gada tyle co ja i nie musi stawać do toalety

  • Harry

    To auto wygląda jak z filmów sci-fi. Ciekawe, czy rzeczywiście się doczekamy takiego na drogach. Chciałbym.