PODZIEL SIĘ
Rinspeed Oasis
Rinspeed Oasis

Szwajcarski producent pokazał samochód, którego wnętrze jest niemal tak komfortowe jak domowy salon. Co więcej, ma nawet własny ogródek!

W trakcie CES 2017 szwajcarska firma Rinspeed pokazała autonomiczny pojazd o nazwie Oasis. Jednym z największych zaskoczeń w projekcie jest ogród z prawdziwymi roślinami, który umieszczono na desce rozdzielczej – zaraz pomiędzy kierownicą a przednią szybą. Ogródek ma sprawić, że w środku auta poczujemy naturalny aromat, zamiast spalin wydobywających się z wentylacji.

Rinspeed Oasis
Rinspeed Oasis

Z innych interesujących nowości w projekcie warto wymienić podział na strefy akustyczne. Każda z osób w pojeździe może słuchać innej muzyki. Powinno to świetnie sprawdzić się w momencie, kiedy podróżujemy z nieznajomą osobą, na przykład poznaną dzięki popularnym serwisom takim jak Blablacar.

Rinspeed Oasis
Rinspeed Oasis

Rinspeed Oasis to auto, które ma dwa tryby pracy: autonomiczny oraz manualny. Dzięki temu pierwszemu może sam dojechać do celu. Zasięg na jednym ładowaniu akumulatora nie jest imponujący, bo zaledwie 100 km, ale Rinspeed zaznacza, że jest to pojazd typowo miejski. Waży jedyne 1100 kg, a jego rozstaw osi to 2360 mm – idealny do ciasnych miejsc w mieście.

Rinspeed Oasis
Rinspeed Oasis

Ciekawym elementem jest kierownica, która działa w trzech trybach. Pierwszy z nich umożliwia zwykłe prowadzenie pojazdu. Drugi oddala kierownicę od kierowcy – auto porusza się wtedy w trybie autonomicznym, a właściciel może się zrelaksować. Trzeci tryb ustawia kierownicę w poziomie, tworząc z niej funkcjonalny stolik na laptopa czy śniadanie.

Rinspeed Oasis
Rinspeed Oasis

System multimedialny w aucie wyświetla informacje za pomocą wielkich ekranów na desce rozdzielczej, a sterujemy nim za pomocą gestów oraz komend głosowych. Całość bazuje na systemie Microsoft Cortana. Dodatkowo w pojeździe występuje też technologia rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której wyświetlane są różne informacje na przykład z mediów społecznościowych, pogoda czy kalendarz z rozkładem dnia.

GALERIA ZDJĘĆ: