PODZIEL SIĘ
Audi Q8 Concept
Audi Q8 Concept

Koncepcyjny model Audi Q8 pokazuje kierunek rozwoju samochodów niemieckiego producenta.

W Detroit Audi pokazało koncepcyjną wersję modelu Q8, na którego bazie powstanie całkiem nowe auto. Samochód będzie klasyfikowany najwyżej ze wszystkich SUV-ów Audi, ale czym tak naprawdę zaskoczy nowy flagowiec? Sprawdźmy.

Zacznijmy od linii nadwozia. Audi Q8 nie jest zwykłym SUV-em, to bardziej SUV typu coupe ze ściętym tyłem. Tego rodzaju zabieg stosuje już wielu konkurentów, między innymi BMW w przypadku modelu X6 czy Mercedes w GLE. Audi Q8 będzie sporych rozmiarów autem, bowiem powstaje na płycie podłogowej znanej Q7 nazwanej MLB-EVO – ma ponad 5 metrów długości i 2 metry szerokości. Interesująco prezentuje się nowy grill, pokazujący kierunek stylistyczny Audi na najbliższe lata. Tak samo jest w przypadku tyłu. Lampy zostały połączone jednym długim pasem, przypominając nową wersję Porsche Panamery. Aczkolwiek w Audi Q8 mamy do czynienia z bardziej kanciastymi kształtami.

Audi Q8 Concept
Audi Q8 Concept

W środku znajdzie się miejsce tylko dla czterech osób, ale te mają podróżować w największym komforcie. Bagażnik ma mieć pojemność 630 litrów, co jest świetnym wynikiem.

Nowe Audi Q8 Concept – silnik

Równie ciekawie jest pod maską. Tutaj Audi proponuje napęd hybrydowy, a nie tak jak wcześniej spekulowano w pełni elektryczny. Podstawą jest jednostka 3.0 TFSI V6 generująca moc 333 KM i 500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Motor ten wspomaga silnik elektryczny o mocy 136 KM. W takim połączeniu auto może się pochwalić osiągami na poziomie 449 KM i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dwa silniki będą połączone z automatyczną skrzynią Tiptronic (8 przełożeń). Dzięki temu Audi Q8 rozpędzi się do pierwszych 100 km/h w czasie 5,4 sekundy, a deklarowane spalanie w cyklu mieszanym wyniesie 2,3 litra na 100 km. Na tą ostatnią informację wzięlibyśmy jednak mocną poprawkę. Spalanie w granicach 2,3 litra przy ogromnym SUV-ie byłoby nie lada wyczynem. Producent podaje również, że Audi Q8 może jeździć wyłącznie w trybie elektrycznym, pokonując dystans maksymalnie 60 km.

Audi Q8 Concept
Audi Q8 Concept

Póki co Audi Q8 zaprezentowane w Detroit to model koncepcyjny, ale nie wygląda on na tyle spektakularnie i futurystycznie, aby w niemal identycznej wersji nie wejść do produkcji jako model seryjny. Liczymy więc na to, że ostateczna wersja którą zobaczymy w salonach, będzie mocna zbliżona do koncepcji zaprezentowanej w USA. Niemiecki producent podaje, że Audi Q8 będzie w sprzedaży w przyszłym roku.