PODZIEL SIĘ
AFP / CHARLY TRIBALLEAU / Getty Images

Nowy rodzaj dróg ma zapewnić czystą energię potrzebną do zasilania ulicznych świateł i domów.

Francja mocno stawia na zieloną energię i właśnie stała się pierwszym krajem na świecie, który ma drogę wykonaną z paneli słonecznych. Ma ona 1 km długości, a koszt budowy wyniósł 5 mln euro. Solarna droga wykonana jest z paneli o powierzchni 2800 m2 i co ważne, jest w stanie wyprodukować ze Słońca tyle energii, aby zasilić wszystkie uliczne światła w jednej lokalnej wiosce.

Wspomnianą drogą codziennie przejeżdża około 2000 kierowców, nie jest to więc ruchliwe miejsce, aczkolwiek idealne na testy tego rodzaju systemu, które mają potrwać przez dwa lata. Za dostarczenie technologii odpowiada brytyjska firma Colas, a całość finansowana jest z pieniędzy francuskiego rządu. Specjaliści z wymienionej firmy podają, że 4 metry długości takiej drogi, mogą zasilić pojedynczy dom typowej francuskiej rodziny (z wyłączeniem ogrzewania).

Panele umieszczone na drodze mają zaledwie 7 mm grubości i nazywane są Wattway. Można je położyć na niemal każdej używanej obecnie drodze – nie ma więc potrzeby budowy drogi od nowa. Ponadto Wattway zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zachowana została dobra przyczepność opon do drogi. Nie ma więc obaw, że poruszając się po takiej drodze, będziemy czuć się jakbyś jechali po szklance. Solarna droga jest również bardzo wytrzymała. Producent zapewnia, że bez problemu mogą po niej jeździć ciężkie tiry.