PODZIEL SIĘ
Ford Google Uber

Ford inwestuje 1 mld dol. w firmę działającą w obszarze sztucznej inteligencji. Ta ma pomóc koncernowi w opracowaniu systemu wirtualnego kierowcy, który powstaje na potrzeby samochodu autonomicznego. Auto wjedzie na drogi do 2021 roku.

Firmę Argo AI, założoną przez byłych dyrektorów Google i Uber, stworzą najbardziej doświadczeni inżynierowie i eksperci ds. robotyki, którzy pracują zarówno w ramach struktur Forda, jak i poza nimi. Zespół ekspertów w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji jest kierowany przez założycieli Argo AI – Bryana Salesky’ego, dyrektora zarządzającego firmy, oraz Petera Randera, dyrektora ds. operacyjnych firmy. Obaj są absolwentami Carnegie Mellon National Robotics Engineering Center oraz byłymi liderami w zespołach zajmujących się samochodami autonomicznymi, odpowiednio w Google i Uber.

Zespół obecnie pracujący nad systemem wirtualnego kierowcy Forda – tworzący oprogramowanie uczenia maszynowego dla samochodu autonomicznego – zostanie połączony z zespołem Argo AI, dysponującym rozległą wiedzą i doświadczeniem w zakresie robotyki. To partnerstwo da podstawy do stworzenia systemu wirtualnego kierowcy dla autonomicznego pojazdu, który nie wymaga wkładu ze strony prowadzącego opisanego przez stowarzyszenie SAE International, jako czwarty poziom automatyzacji.

Ford będzie nadal prowadził prace rozwojowe nad własną platformą dla samochodu autonomicznego, działając w zakresie integracji systemów, produkcji, designu nadwozia i wnętrza oraz zarządzania polityką regulacyjną. Argo AI wykorzysta tworzone przez Forda oprogramowanie dla samochodu autonomicznego, aby przyspieszyć komercjalizację pojazdów tego typu.

Ford będzie większościowym udziałowcem w Argo AI. Co ważne, firma Argo AI będzie miała możliwość niezależnego działania. Jej pracownicy przejmą znaczącą część udziałów w firmie, dzięki czemu będą mogli czerpać z jej sukcesu. W zarządzie Argo AI zasiądzie pięć osób: Nair, John Casesa, wiceprezes grupy Ford – Global Strategy, Salesky, Rander oraz niezależny dyrektor.

Inwestycja rzędu 1 miliarda dolarów w Argo AI będzie realizowana w ciągu pięciu lat, zgodnie z założeniami planu alokacji kapitału dotyczącego samochodów autonomicznych, który został opublikowany we wrześniu ubiegłego roku w ramach Ford Investor Day.

Szacuje się, że pod koniec tego roku w firmie Argo AI będzie pracować ponad 200 osób, które będą rozlokowane w siedzibie głównej firmy w Pittsburghu oraz w głównych oddziałach w południowo -wschodniej części Michigan i California Bay Area.

Początkowo, zespół Argo AI będzie wspierać proces opracowywania i produkcji samochodu autonomicznego Forda. W przyszłości, Argo AI może licencjonować swoją technologię innym firmom i sektorom szukającym rozwiązań autonomicznych.

ŹRÓDŁOFord
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMercedes-Maybach G650 Landaulet już oficjalnie
Następny artykułOto nowa Honda Civic
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.