PODZIEL SIĘ
Autostrada A4, fot. Wikimedia/CC0

Polskim kierowcom po raz kolejny przyjdzie zapłacić więcej za przejazd autostradami A2 oraz A4. Niektóre z polskich odcinków autostrad są najdroższe w Europie.

Od 1 marca zmienia się cennik za przejazd popularnymi autostradami A2 oraz A4. Opłaty w przypadku tej pierwszej wzrosną o 2 grosze za kilometr jeśli chodzi o auta osobowe, motocykle oraz tak zwane pojazdy ponadnormatywne. Stawka za 1 kilometr wynosi więc już teraz po podwyżce 38 gr. Jak wylicza portal TVN24.pl, na trasie o długości 50 km kierowcy zapłacą 1 zł więcej. Tym sposobem jadąc z Poznania do Konina zapłacimy 38 zł, a z Nowego Tomyśla do na przykład Berlina 18 zł. Najwięcej zapłacą osoby, które kierują się z Konina do Nowego Tomyśla, bo aż 57 zł (trzy odcinki po 19 zł). Kierowcy aut ciężarowych nie zapłacą więcej niż wcześniej. Także przejazd odcinkiem między Świeckiem a Nowym Tomyślem będzie wyliczany po staremu.

Na pierwszą od dwóch lat podwyżkę cen muszą się też przygotować osoby jeżdżące autostradą A4. Jak podaje firma zarządzająca drogą na odcinku od Katowic do Krakowa spółka Stalexport Autostrada Małopolska, zmiany wchodzą w życie od 1 marca i dotyczą pojazdów kategorii od 2 do 5.

Od 1 marca wynosić będą 30,00 zł na każdym placu poboru opłat. Jednocześnie, w przypadku pojazdów kategorii 2 i 3, zwiększona zostanie wysokość bonifikaty z aktualnie obowiązującej kwoty 10,00 zł do kwoty 12,00 zł, w wyniku czego stawka za przejazd wyniesie ostatecznie 18,00 zł na każdym placu poboru opłat – podaje Stalexport Autostrada Małopolska.

Zarządca A4 podwyżkę argumentuje tym, że musi ponosić dodatkowe nakłady eksploatacyjne oraz przeprowadzać inne prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej. Podobnie tłumaczą się przedstawiciele AWSA odpowiedzialni za A2 dodając, że odcinek, którym zarządza firma, nie jest dotowany przez państwo, a opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają niespełna 40% kosztów utrzymania.

  • Eld

    500+ poszło to można dawać podwyżki na autostradach, a co, stać nas 🙂