PODZIEL SIĘ
Opel PSA transakcja przejęcie zakup

Właściciel takich marek jak Peugeot, Citroen oraz DS, przejął od amerykańskiego General Motors Opla. PSA zapłaciła za markę Opel 2,3 miliardy dolarów.

Przejęcie przez francuski koncern Opla oznacza to, że PSA będzie w Europie drugim co do wielkości producentem samochodów. Na pierwszym miejscu nadal pozostanie Volkswagen, a trzecie miejsce podium przypadnie Renault-Nissan.

Na mocy umowy o przejęciu, General Motors pozbywa się nie tylko marki Opel oraz Vauxhall (taką nazwą posługuje się Opel w Wielkiej Brytanii), ale także fabryk i innych zakładów wraz z pracownikami. Obecnie jest ich około 40 tysięcy. Jak podaje PSA, pracownicy mogą być spokojni o swoje miejsca zatrudnienia. Nie wiadomo jednak, czy długo taki stan rzeczy się utrzyma. Przypomnijmy, że Opel ma także dwie duże fabryki w naszym kraju, a mianowicie w Gliwicach oraz Tychach, gdzie produkowane są silniki oraz najnowsza Astra.

Pytanie też, co dalej stanie się z autami marki Opel pod francuskim szyldem? Otóż póki co obecne modele nadal mają wykorzystywać rozwiązania od General Motors, dopiero z biegiem czasu PSA będzie do nich wdrażać własne. Spodziewamy się tutaj współdzielenia nie tylko silników, ale i platform, co byłoby naturalnym posunięciem.