PODZIEL SIĘ
Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon ma być przepustką do klasy premium dla niemieckiej marki. Czym będzie walczyć z konkurencją? Wiemy już, że zastąpi model Passat CC i będzie pozycjonowany powyżej zwykłego Passata.

Volkswagen oficjalnie podał, że w trakcie Salonu Samochodowego w Genewie, który będzie miał miejsce od 9 do 19 marca 2017 roku, zaprezentuje na żywo całkiem nowy model. To Volkswagen Arteon, czterodrzwiowe coupe, które zastąpi w gamie Passata CC. Co ciekawe, Volkswagen będzie pozycjonował Arteona powyżej zwykłego Passata. Ma być zatem bardziej luksusowo i sportowo.

Do najważniejszych elementów stylistycznych Arteona należy opracowana od podstaw przednia część nadwozia. Jej wyróżnik to długa pokrywa silnika zachodząca na błotniki i sięgająca do osłony chłodnicy zajmującej całą szerokość przodu. Seryjne reflektory w technologii LED oraz diodowe światła do jazdy dziennej łączą się tu z chromowanymi listwami oraz z pokrywą silnika. Dzięki temu pod względem stylistyki przodu Arteon w niczym nie ustępuje najbardziej renomowanym samochodom sportowym.

Volkswagen Arteon

Na wzór modeli sportowych zaprojektowano też duży i wyrazisty tył nadwozia, szerokie błotniki i uwypuklone nadkola Arteona. Wykonane z lekkich stopów obręcze kół mogą mieć rozmiar do 20 cali. Smukłość sylwetki auta została podkreślona talią widoczną z boku – ten stylistyczny zabieg jest również charakterystyczny dla samochodów sportowych.

Volkswagen Arteon

Arteona opracowano wykorzystując modułową platformę konstrukcyjną MQB. Silnik zamontowano z przodu poprzecznie do osi samochodu – taki rodzaj konstrukcji pozwala zaoszczędzić miejsce. Rozstaw osi Arteona wynosi 2.841 mm, a zwisy nadwozia są krótkie, co nadaje sylwetce szczególnej dynamiki. Długość nadwozia Arteona wynosi 4.862 mm, szerokość 1.871 mm, wysokość natomiast 1.427 mm. Dzięki takim wymiarom, proporcje nowego modelu stały się dynamiczne, co było dobrym punktem wyjścia do opracowania jego atrakcyjnej stylistyki.

Volkswagen Arteon

Do zalet tego modelu wykraczających poza standardy aut tej klasy należy bardzo duża ilość miejsca wokół nóg pasażerów siedzących z tyłu oraz bagażnik o pojemności od 563 do 1.557 litrów.

Volkswagen Arteon silniki

Pod względem technicznym Arteona wyróżnia sześć wydajnych silników do wyboru (o mocy od 110 kW/150 KM do 206 kW/280 KM), napęd na przednią oś lub na cztery koła oraz cyfrowe wskaźniki i elementy obsługi. Są wśród nich Active Info Display (cyfrowe zegary i komputer pokładowy z funkcją indywidualizacji), wyświetlacz typu head-up oraz najnowszej generacji system multimedialny Discover Pro ze szklanym ekranem o przekątnej 9,2 cala i z funkcją sterowania przy pomocy gestów.

Volkswagen Arteon

W chwili rozpoczęcia sprzedaży, Arteona będzie można zamówić z jednym z sześciu turbodoładowanych silników z bezpośrednim wtryskiem. Wszystkie są czterocylindrowymi jednostkami napędowymi. Benzynowe (TSI) oraz diesle (TDI) w dwóch niższych wersjach mocy osiągają 110 kW/150 KM i 140 kW/190 KM. Najmocniejszy silnik TSI rozwija moc 206 kW/280 KM, a najmocniejszy TDI uzyskuje 176 kW/240 KM. Całkowicie nową jednostką napędową jest podstawowy silnik benzynowy – 1.5 TSI Evo, który okazuje się wyjątkowo wydajny dzięki m.in. funkcji odłączania cylindrów (ACT).

Volkswagen Arteon

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów do wszystkich wersji

Każdy silnik Arteona może współpracować z automatyczną, dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG (silnik TSI o mocy 110 kW w Niemczech będzie dostępny tylko z mechaniczną skrzynią biegów).

Volkswagen Arteon

W wypadku aut z jednostkami napędowymi TSI dwusprzęgłowa przekładnia znajduje się w wyposażeniu seryjnym od wersji z silnikami o mocy od 140 kW wzwyż. W wypadku silników TDI przekładnia ta jest seryjna w modelach z jednostką napędową o mocy 176 kW. Egzemplarze z najmocniejszymi silnikami TSI i TDI mają także standardowo napęd na cztery koła 4MOTION; w wypadku aut z jednostką napędową TDI o mocy 140 kW napęd na cztery koła jest dostępny w ramach wyposażenia dodatkowego. Wszystkie inne auta mają napęd na przednią oś.

Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon silniki:

benzynowe moc skrzynia biegów/rodzaj napędu
1.5 TSI Evo 110 kW/150 KM 6-biegowa/opcja: 7-biegowa DSG (DSG nie w Niemczech)
2.0 TSI 140 kW/190 KM 7-biegowa DSG
2.0 TSI 206 kW/280 KM1 7-biegowa DSG, 4MOTION

diesle moc skrzynia biegów/rodzaj napędu
2.0 TDI 110 kW/150 KM 6-biegowa/opcja: 7-biegowa DSG
2.0 TDI 140 kW/190 KM 6-biegowa/opcja: 7-biegowa DSG/opcja: 4MOTION
2.0 TDI 176 kW/240 KM2 7-biegowa DSG, 4MOTION

Nowe Gran Turismo Volkswagena będzie produkowane w zakładach w Emden, mających bezpośredni dostęp do portu. To miejsce jest jak stworzone specjalnie dla Arteona, który będzie sprzedawany niemal na wszystkich rynkach ważnych dla samochodów tej klasy. Sprzedaż zacznie się już latem bieżącego roku. W połowie czerwca nowy model będzie dostępny w Niemczech, przyjmowanie zamówień w wybranych krajach Europy rozpocznie się wraz ze światową premierą Arteona w Genewie.

Volkswagen Arteon